Turistlerin elde dondurma veya pizza dilimiyle kentin tarihi bölgelerinde dolaşmalarını yasaklayan Roma Belediyesi şimdi de en turistik uğrak noktalarından biri olan tarihi İspanyol Merdivenleri üzerinde oturup soluklanmaya yasak koydu. Yasağı delenleri 160 ile 400 euro arası para cezası bekliyor. Roma Belediyesi’nin kararıyla 136 basamaklı merdivenler yalnızca inip çıkmak ya da ayakta durup fotoğraf çekmek serbest.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre İtalyan başkentinin sembolik yapılarından olan merdivenlere oturup soluklanmak isteyenler artık polislerin “bayım/bayan, ayağa kalkın” uyarısıyla karşılaşıyor. Uyarıya kulak asmayanlara 160 euro, aynı anda bir şeyler de yiyip içerek merdivenleri kirleten ya da uygunsuz davranışta bulunanlara 400 euro’ya kadar para cezası uygulanıyor.

Belediye yasak kararını, merdivenler anıt statüsünde olduğu için aldı. 18’inci yüzyılda inşa edilen İspanyol Merdivenleri 2016’da özel sektörün finansmanıyla restore edilerek yılların kirinden arındırılmıştı.
Turizmcileri böldü

İspanyol Merdivenleri’nin de dahil olduğu anıtlarda bir şeyler yiyip içmek, çeşme ve havuzlara girmek de daha önce yasaklanmıştı. İtalya‘nın diğer turistik kentlerinde de benzer yasaklar bir bir devreye alınıyor. Örneğin Floransa‘da da kilise ve anıtsal yapıların merdivenlerinde ve kaldırımlarda oturup yemek yemek yasak. Venedik‘te de geçen ay turistik Rialto Köprüsü’nün dibinde kahve pişiren iki Almanya vatandaşına toplam 950 euro ceza verilmişti.

Yasaklar genelde tarihsel ve kültürel mirasa saygı bağlamında destek görse de İspanyol Merdivenleri’ne oturma yasağı tartışma yarattı. Ülkenin ünlü sanat tarihçilerinden Vittorio Sgarbi, “Anıtın korunması ve mermerlerin üzerinde yemek yemenin yasaklanması elbette doğru, ama oturma yasağı gerçekten abartılı” dedi. İspanyol Meydanı Tüccarlar Derneği Başkanı David Sermonetta ise “1700’lü yıllardan kalma merdivenler nihayet barbarlardan kurtuldu” diye konuştu.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz