Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 1 Ocak’tan itibaren Türk vatandaşlarının Rusya’ya vizesiz seyahat uygulamasının askıya alınacağını açıkladı.

Türkiye ile Rusya arasındaki uçak düşürme krizi iki ülke arasındaki ticareti ve anlaşmaları da etkilemeye başladı. 2010 yılında Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in Türkiye ziyaretinde, Türkiye ile Rusya arasında başta vize muafiyeti ve nükleer santral kurulmasını öngören anlaşmalar olmak üzere 17 önemli metne imza atılmış, bu kapsamda 30 günü geçmeyen ziyaretlerde vizelerin kaldırılması için de anlaşılmıştı. BBC‘nin haberine göre; Moskova‘da Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim ile ortak basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 1 Ocak 2016’dan itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına tanınan Rusya’ya vizesiz seyahat kolaylığının askıya alınacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Pazar günü Paris’te görüşme talebi Kremlin tarafından reddedildi. Putin’in danışmanı Yuri Uşakov, “Türkiye özür dilemeye hazır değilse Erdoğan’la görüşmeyi reddediyoruz” dedi. Erdoğan yaptığı açıklamalarda, Suriye sınırında düşürülen Rus savaş uçağı konusunda özür dilemeyeceğini, asıl özür dilemesi gerekenin hava sahası ihlali yapan Rusya’nın olduğunu söylemişti.

Putin’in Paris iklim zirvesinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yla Suriye konusunu ve Filistin’i görüşeceği, ayrıca Almanya Başbakanı Angela Merkel ile biraraya geleceği belirtiliyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz