Rusya ile Türkiye arasında koronavirüs salgını yüzünden uzun süredir askıya alınan tarifeli uçuşların karşılıklı olarak 1 Ağustos’ta başlayacağı açıklandı. Rusya’ya seferler süreç içinde aşamalı olarak artırılacak.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin bugün düzenlenen basın toplantısında Rusya’daki Moskova, St. Peterburg ve Rostov-na-Donu havalimanlarının uluslararası tarifeli uçuşlara 1 Ağustos itibarıyla açılacağını açıkladı. RT’nin haberine göre sonradan kararın detaylarını açıklayan Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, şimdilik sadece üç ülkeyle uçuşların başlayacağını duyurdu. Bu ülkeler Birleşik Krallık, Tanzanya ve Türkiye. Rusya’dan uçuşların 1 Ağustos itibarıyla İstanbul ve Ankara’ya, 10 Ağustos itibarıyla Antalya, Dalaman ve Bodrum’a yapılmaya başlayacağını duyurdu.

Yeni uygulamaya göre Rusya‘dan bu üç ülkeye gitmek isteyen yolcular son 72 saat içinde yapılmış ve negatif sonuç içeren Covid-19 test sonucu ibraz etmek zorunda. Rusya’ya bu ülkelerden giriş yapacak yolcular da son 72 saat içinde yapılmış ve negatif sonuç alınmış İngilizce veya Rusça dilinde test sonucunu göstermek zorunda. Yurt dışından Rusya’ya dönen Rusya vatandaşlarıysa ülkeye girişlerinden itibaren üç gün içinde bu testi yaptırmak ve bildirmek zorunda.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz