Samsonite, lüks valiz ve çanta üreticisi Tumi’yi satın aldı

1470318927_SAM_Gorsel__8__1100x1467Seyahat çantası devi Samsonite, yüksek fiyat kategorisindeki seyahat çantası ve valiz üreticisi Tumi’yi satın alıyor. 100 yılı aşkın süredir seyahat sektörüne çantaları ile hizmet veren Amerikalı Samsonite, kendi gibi Amerikalı olan seyahat çantası ve bavul üreticisi şirket için henüz resmen açıklanmasa da 1.8 milyar dolar ödeyecek.

Türkiye’de de uzun süredir faaliyet gösteren Samsonite markası bavul, dizüstü bilgisayar çantası, makyaj çantası ve cüzdan üretiyor. 1975’te kurulan Tumi’yse iş, seyahat ve günlük hayat için tasarladıkları lüks valiz ve çantalarla tanınıyor. Şirketin rakiplerinden en önemli farkları, yüksek kalite malzeme kullanarak üretilen iç ve dış yüzleri, fonksiyonellik ve inovasyonla tasarımı buluşturması.

2015 sonunda 547.7 milyon ciroya ulaşan Tumi’nin satın alınma süreciyle ilgili mutluluğu belirten Samsonite CEO’su Ramesh Tainwala, “Bu Samsonite’ın 100 yılı aşan tarihi için çok önemli ve anlamlı bir an. Milyonlarca sadık müşterisi tarafından sevilen Tumi stratejik olarak markamıza çok uygun. Bu satın alma sayesinde lüks iş ve seyahat çantaları ve aksesuarları kategorisindeki varlığımızı güçlendirmiş ve sağlamlaştırmış olacağız” dedi.

Satın almanın karşı tarafı Tumi’nin CEO’su Jerome Griffith ise “Dünyadaki tüm seyahat severler için bu satın alma çok heyecan verici. Samsonite sayesinde yeni marketlere gireceğiz ve bilinen kalitemizi bu marketlere de tanıtma fırsatı bulacağız” diyerek anlaşmayı duyurdu.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz