Joseph Stalin’in Sovyetler Birliği’nin lideri olduğu 1920’lerin ikinci yarısında ülke nüfusu hızla artıyordu. Ulaşımı kolaylaştırmak için toplu taşıma projelerine ağırlık verildi. Üç yıldan kısa bir sürede 13 istasyonlu metro hattı hizmete açıldı. 1935’teki açılış günü 300 bine yakın Sovyet vatandaşı bu yeni ulaşım şeklini yani Moskova Metrosu ağını kullandı.

Aslında duvarlarında sergilenen Stalin tablolarıyla, rejimin halkı gözlediği imajı veren bu istasyonlar komünist propagandanın da bir parçasıydı. 1991’de SSCB yıkıldığında günde 9 milyon yolcu 200 istasyonlu bu ağı kullanıyordu. Hatta hedefler tutturulursa 2020’de bu metro ağı Avrupa’nın en genişi olacak. Fotoğrafçı David Burdeny iki hafta boyunca Moskova’nın mimari harikası bu istasyonlarını fotoğrafladı.

Moskova’da 200 metro istasyonu ve 12 hat bulunuyor. Burdeny bunların tarihi ve estetik değer taşıdığını düşündüğü 30’unda çalıştı. Bu fotoğrafları çekmek iki haftasını alsa da izni almak bir yılını aldı. İzni almasını sağlayan daha önce burada çekim yapan Top Gear’ın yapımcıları oldu.


Belorusskaya İstasyonu02 (Custom)

Kropotkinskaya İstasyonu03 (Custom)

Kiyevsskaya İstasyonu (doğu)04 (Custom)


Elektrozavodskaya İstasyonu05 (Custom)


Prospekt Mira İstasyonu06 (Custom)


Arbatskaya İstasyonu07 (Custom)


Taganskaya İstasyonu

08 (Custom)
Havalimanı İstasyonu09 (Custom)


Kiyevskaya İstasyonu10 (Custom)


Avtovo İstasyonu11 (Custom)


Novokuznetskaya İstasyonu12 (Custom)


Mayakovskaya İstasyonu13 (Custom)


Sokol İstasyonu14 (Custom)


Novoslobodskaya İstasyonu15 (Custom)


Komsomolskaya İstasyonu
01 (Custom)

St. Petersburg İstasyonu16 (Custom)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz