Saudi Arabian Airlines ile Cakarta‘dan İstanbul’a uçmak üzere çıkış kapısına gelen iş adamına “uygunsuz giyindiği için” uçağa binemeyeceği söylendi. Uçuş görevlileri, hangi giysinin uygunsuz olduğu sorulduğundaysa yolcunun giydiği diz boyu kanvas şortu gösterdi.

Uçağa binişi beklemediği bir gerekçeyle engellenen Jordan Bishop adlı yolcu, havalimanındaki bir mağazadan sarong (Malay peştemalı) alıp şortun üstüne giyerek uçağa binebildi. Bishop, biletini alırken, Saudia Airlines bankosunda check-in yaparken ve CIP salonunda beklerken şortla uçağa binmeyeceği yolunda her hangi bir bildirim yapılmadığını, engellemenin biniş kapısında son dakika yapılmasını tuhaf bulduğunu söyledi.

Deneyimini Forbes dergisinde anlatan Bishop, şortun üzerine sardığı sarong ile biniş kapısına geldiğinde Saudi görevlisinin “dudak bükereke tereddütlü şekilde” binişine izin verdiğini söyledi. Saudia Airlines’ın web sitesinde, uçuşlarda gözetilmesi gereken giyim kurallarıyla ilgili olarak “kamu üslubuna aykırı olmama ve diğer yolculara rahatsızlık vermeme” ifadeleri yer alıyor ancak özellikle “şort” tanımı yapılmıyor.

Saudi’nin giyim kodlarındaki belirsizlik yüzünden daha önce de pek çok yolcunun uçaklarına alınmayarak biletlerinin yandığını öğrendiğini söyleyen Bishop, bu yolculara ücret iadesi yapılmadığının söylendiğini de ekledi.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz