Gemiyle dünya turu birçok kişinin emeklilik hayallerini süslese de bugün için hızlı, gürültülü ve çevreyi kirleten bir seçenek. Bu duruma son vermek isteyen Torino doğumlu İtalyan mühendis Gianluca Santosuosso, bir kilometreye yakın uzunlukta, omurga formunda ve doğa ile uyum içinde gemiler tasarlıyor, geleceğin gemilerini. Gemiden çok yüzer kentleri andıran geleceğin bu tur araçları parçalı yüzer otel konseptinde, yavaş tempoda ve doğal kaynakları koruyarak denizlere uzanıyor.

Deutsche Welle’deki habere göre, Santosuosso’nun gemisi çok yavaş çünkü akıntının etkisiyle ilerliyor. Bu şekilde yapılacak bir seyahatin de aylarca sürmesi olası. Otel yılan şeklinde denize uzanıyor. Işıklandırmayı güneş kolektörleri üstleniyor. Otelin iki ucunda ise deniz enerjisinden elektrik üretiliyor. Yağmur suları biriktiriliyor, otelin yüzen bahçeleri yolculara taze meyve ve sebze imkanı sunuyor.

Seyahatin fazlaca uzun sürmesinden yakınanlar için bu parça otelin birçok geminin demir atabileceği iskeleleri ve hatta bir helikopter pisti var. Fırtınada ya da denizin hareketli olduğu durumlarda gemi formunu değiştiriyor ve küçük tekneler etrafında koruyucu bir daire oluşturuyor.

Londra’da yaşayan mühendis tasarımlarında doğayı analiz ediyor. Şimdiye kadar hiçbir projesini hayata geçirmiş değil. Parça otel projesi ile turizmde değişim hedefliyor. Turizm sektöründen çok sayıda yatırımcı Santosuosso’ya başvurmuş ancak böyle büyük bir proje için hâlâ yeteri kadar sermayesi yok.

Yine de umudunu kesmiş değil, “Bu parça otelin birgün gerçekleşeceğine inancım tam. Belki yakın bir tarihte bunun küçük bir versiyonu olabilir” diyor.

gelecegin+tur+gemileri2 gelecegin+tur+gemileri3 gelecegin+tur+gemileri4gelecegin+tur+gemileri

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz