Havaalanları dünyanın en stresli yerleri arasında yer alır. Check-in telaşı, pasaport kuyruğu, kapıyı bulmak veya valizi almak… Robot valiz Travelmate havaalanındaki zorlu süreçlerden en azından birinde yolcuların rahat edebilmesi için üretildi. Adı gibi seyahat dostu olmayı amaçlayan tasarım, yapay zekasıyla sahibini takip edebiliyor.

Kaliforniya merkezli bir girişim olan Travelmate Robotics Indiegogo’dan başlattığı kampanyadan hedeflediği parayı toplayabilirse tamamen otonom bavulları havaalanlarında görmeye başlayacağız. Önüne çıkan engellere ve kalabalıklara karşı hazırlıklı olan robot valizler sayesinde yolcular sadece kahvelerini ellerinde taşımak zorunda kalacak.

Şirket Tesla’nın otomatik pilot projesinden ilham aldıklarını ve bunu bir adım ileri götürdüklerini söylüyor. CNN Money’nin haberine göre, saatte 10 kilometre hıza sahip valiz sahibini cep telefonunun konum bilgileri sayesinde 1-1.5 metre yakından takip edebiliyor.

travelmate-robot-valiz

Henüz para toplanmadı

Travelmate kampanya boyunca gerekli 100 bin doların yüzde 10’u bile toplayamadı ancak şirket CEO’su David Near projeyi kitle kaynak yoluyla toplayamasalar da geleneksel yoldan hayata geçireceklerini ve 2017 yazında satışa başlayacaklarını duyurdu.

Robot valizlerinizi yaza kadar beklemeyi göze alıyorsanız ürünün ön sipariş fiyatı 399 dolar. Çekinceniz varsa sene başında haberini yaptığımız NUA Robotics ürünü akıllı valizler de ilginizi çekebilir.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz