Hırsızlıklar, gasplar, terörist saldırılar, hedef alınan plajlar, turistik yerler ve havalimanları, otellerin güvenlik açıkları dünyanın her köşesinden yolcu ve turistin korkulu rüyası. Bununla birlikte yurt dışı seyahatiniz sırasında alacağınız ufak birkaç önlem kendinizi daha güvende hissettirecektir. Business Insider, seyahat ve terör uzmanlarını bir araya getirerek seyahatte güvenlik tüyolarından oluşan 16 maddelik bir liste hazırladı:

1- Otele gelir gelmez otele ait bir kartviziti mutlaka alın ve yanınızda taşımaya başlayın. Bu sayede hem kaybolmazsınız hem de iletişim kurabileceğiniz dil bilen biri olur.

2- Yolcu gemileri tedavi imkanlarına sahip olsa da ciddi sağlık problemlerinde yeterli olmayabilir. Gemi turları için mutlaka seyahat sigortası yaptırın.

3- Resepsiyonu cep telefonunuzdan arayıp kendinizle görüşmek için numaranızı isteyin, bu bilgi paylaşılıyorsa güvende değilsiniz.

4- Eğer yurt dışında tutuklanırsanız Türkiye Konsolosluğu’na haber verilmesini isteyin. Hem avukat ihtiyacınız karşılanır hem de haklarınız takip edilir.

5- Adınızı yazmanız gereken alanlarda (ortak buzdolabı, ortak alanlar…) gerçek isminizi yazmayın, kim olduğunuzun bilinmesi sizi güvenlik açısından zora sokabilir.
6- Kullanacağınız havaalanlarını ve havayolu şirketlerini araştırın, geçmişe ait güvenlik sorunu yaşamayanları tercih edin.

7- Teröristler saldırı için genellikle kalabalık saatleri tercih eder. Turistik yerleri sakin saatlerinde gezmeye çalışın. Örneğin yazın tarihi kentleri gezerken sabah erken saatler hem serindir hem de sükunetin yardımıyla manzaraların keyfini daha iyi çıkarırsınız.

8- Otellerin 4, 5 ve 6’ıncı katlarında kalmayı tercih edin. Bunların bir yangın durumunda görece en güvenli katlar olduğu söylenir.

9- Zengin olduğunuzu düşündürecek eşyalar ve markalar kullanmayın. Örneğin Apple ürünleri birçok yerde sizi kolay hedef haline getirebilir. Pahalı dalgıç saatleri, altın ve mücevherli takılar, laptop çantası olduğu çok belli olan çantalar vs. evde bırakılmalı.

10- Aktarmalı uçuş yapıyorsanız, aktarma yapacağınız havalimanı ve ülkeye dair güvenlik araştırması yapmayı da ihmal etmeyin. Bugün hemen her ülke için düzenli turizm risk değerlendirmeleri yayımlanıyor.
11- Seyahatte güvenlik riskini azaltmak için değerli eşyalarınızı ön cebinizde taşımanız, çalınmalarına karşı daha güçlü bir önlem olabilir.

12- Otellerde (özellikle de az yıldızlı olanlarında) check-in sırasında otele adınızı tam vermek yerine sadece adınızın baş harfi ve soyadınızla kayıt yaptırmayı deneyin. Kadınsanız yalnız olmadığınız imajı vermek için “Mrs” unvanını mutlaka kullanın.

13- Kredi kartınızdaki harcamaları günlük olarak kontrol edin. Birçok banka aşırı harcamalarda bilgilendirme ya da güvenlik kontrolü yapsa da garantisi yok; düzenli kontrol sizin kart kopyalanması gibi tatsız olaylardan daha az zararla çıkmanızı sağlayacaktır.

14- Her alana her müşterinin giremediği otelleri tercih edin. Odaların olduğu bölüme otelde kalanlar dışındakilerin kart olmadan girememesi oranın güvende olduğunu gösterir.

15- Wi-Fi’a bağlandığınız zamanlarda bilgisayarınız ya da telefonunuzu VPN programları ile kullanın. Bu sayede herhangi bir siber saldırıya veya korsana geçit vermemiş olursunuz.

16- Acil durumda aramanız gereken telefonları ya da ulaşmanız gereken yerleri gösteren mobil uygulamalardan birini telefonunuzda bulundurun.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz