Seyahat ettikçe insanın ufku açılıyor ve daha hoş görülü oluyor. Aynı zamanda sıkça yollara düşenler yabancılara daha fazla güveniyor. Kısaca sık seyahat etmek insanlık için iyi bir şey. Bildiğimiz ama sıkça göz ardı ettiğimiz ya da hayat şartları gereği göz ardı etmek zorunda kaldığımız bu gerçekler, seyahat sitesi momondo’nun Türkiye dahil 18 ülkede gerçekleştirdiği ve 7 bin 300 kişinin katıldığı “Seyahatin Değeri” araştırması tarafından bir kez daha doğrulandı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 76’sı, seyahat etmenin, kendilerini “farklı olana” karşı daha toleranslı yaptığını söylüyor. Katılımcıların yüzde 75’i ise, ziyaret ettikleri ülkelerdeki insanlara karşı daha hoş görülü yaklaştıklarını ifade ediyor. Yine katılımcıların yüzde 76’sı, seyahat sayesinde genel olarak tüm kültürlere karşı daha açık fikirli hale geldiklerine inanıyor.

Farklı kültürlere hoş görü azalıyor

Araştırmaya katılanların yüzde 48’i, bundan beş yıl öncesiyle kıyaslandığında insanların farklı kültürlere göre daha az toleranslı oldukları konusunda hemfikir. Sadece yüzde 16’lık bir bölüm bu fikre katılmıyor.

1461055080_momondo___seyahatin_de__eri__4_

Seyahat ettikçe güven hissi artıyor

Konuyla ilgili bir açıklama yapan momondo Halkla İlişkiler Müdürü Lasse Skole Hansen, “İnsanlara duyduğumuz güveni ve ne kadar açık fikirli olduğumuzu belirleyen birçok farklı faktör bulunuyor. Ancak örneğin ‘Çok seyahat eden mi, iyi eğitimli olan mı karşısındakilere daha fazla güven duyar?’ sorusunu sorduğumuzda, çok seyahat etmenin güven duygusunu çok daha fazla pekiştirdiğini görüyoruz” diyor ve ekliyor: “Bu da sık seyahat etmek ile insanlara güvenmek arasında yakın bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor.”

“Seyahat zihinlerdeki kilitleri açıyor

“Seyahatin Değeri” araştırmasının sonuçlarını değerlendiren Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı da Jorge Luis Borges’in ‘Anlar’ şiirindeki “Seyahat ederdim daha fazla”, “Daha çok dağa tırmanır, daha çok nehirde yüzerdim”, “Görmediğim birçok yere giderdim” dizelerini örnek veriyor ve edebiyatçının yaşamaya yeniden başlayabilseydi, daha fazla seyahat edeceğini söylüyor:

“Seyahat etmek, insanın kendini tanımasını sağladığı kadar,  farklı insanları ve kültürleri tanımasına da vesile oluyor. Farklıkları keşfetmek insanların zihinlerindeki  kilitleri açıyor, duvarlarını yıkıyor ve meraklarını kamçılıyor. İşte bu nedenle, seyahat eden kişinin bilgisi, hoşgörüsü ve iletişim becerileri gelişiyor.”

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz