Mert Hüroğlu ve arkadaşı Lisa sırt çantalarını alıp uzun bir Türkiye turu için yola koyuldu, ancak 15 Temmuz darbe girişimi yolculuğu kısa kesti. Yine de o geziden geriye muhteşem karelerle dolu bir video kaldı: Travelisa.

Sırt çantasını alıp dünya turuna çıkanlar Asya’nın ya da Amerika’nın ücra köşelerinde genelde Türkiye’den birileriyle karşılaşmaz. Çünkü bırakın ülkeyi evden ayrılmak bizim için bir tabudur, belki de o yüzden bizden bir Jack Kerouac çıkamamıştır. Son yıllarda dünyada, özellikle gençler, okulu bitirip iş hayatına başlamadan önce dünya turuna çıkıp hem kendini hem de üzerinde yaşadığı dünyayı daha fazla tanımaya çalışıyor. Hatta birçok beyaz yakalı mal varlıklarını satışa çıkarıp bütün gelirlerini dünyayı gezmeye ayırıyor. Türkiye’den benzeri girişimler olsa da bunlar daha çok ya sponsorlu geziler ya da tatilleri hafta sonlarıyla birleştiren küçük geziler olarak kalıyor.

15 Temmuz yüzünden erken bitti

Görsel sanatçı Mert Hüroğlu ve arkadaşı sırt çantaları ile Türkiye sınırlarını aşıp dünyayı keşfetmeyi denemese de Türkiye’yi ve insanlarını keşfetmek için 5 Temmuz 2016’da yola koyuldular. 13 günde 2 bin 750 kilometre yol giden, 43 kez otostop yapan ikili 9 şehri gezdi ve bir sürü arkadaş edindi. 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi yüzünden bu yolculuğu beklediklerinden çok daha önce, 17 Temmuz’da bitirmek zorunda kaldılar.

Hüroğlu’nun sitesinde yayınladığı, üzüm bağları, Kapadokya, Ege kıyıları, Pamukkale ve eşsiz yol manzaralarıyla dolu o geziyi anlatan bu 6 dakikalık video da o günlerin özeti…

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz