Seyahat odağındaki en ünlü internet girişimlerinden olan uçuş ve otel arama motoru Skyscanner, Çinli seyahat devi Ctrip.com‘a tam 1.74 dolar bedelle satıldı. Yıl sonuna kadar işlemlerin tamamlanması beklenen satış ertesinde Edinburgh, İskoçya merkezli girişimin bağımsız çalışmaya devam edeceği ve hali hazırda hızlanmakta olduğu Asya pazarındaki varlığını daha da arttıracağı belirtiliyor.

Ctrip tarafından yapılan açıklamaya göre paranın büyük bölümü Skyscanner hissedarlarına nakit olarak ödenecek. Yıl başında Malezya devlet kalkınma fonu, Yahoo Japan gibi ağırlıkla Asyalı yatırımcılardan 192 milyon dolar yatırım alarak uluslararası operasyonlarını hızlandıran İskoç girişim, yeni sahibi Ctrip’in bölgedeki liderliğini de pekiştirecek.

1999 yıında kurulan Ctrip, Çin‘in en büyük online seyahat firması ve son çeyrekte 810 milyon dolar gelir açıkladı. Bu rakam önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 75 artış anlamına geliyor. Toplam değerlemesi 1.6 milyar dolar olarak kaydedilen ve yakında halka arz başvurusu yapacağı söylentileri yapılan Skyscanner’ın bu satın almadan sonra uzun süre hisse çıkışı yapmayacağı düşünülüyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz