Mükemmel hava yolu seyahatinin kriteri uygun fiyat mı, konfor mu yoksa dakiklik mi? Global seyahat arama motoru Skyscanner, 2000 uluslararası seyahatseverin uçuş tercihleri üzerine yaptığı anket ile mükemmel uçuş deneyimini araştırdı.

Anket sonuçlarından yola çıkan Sheffield Üniversitesi Soyut Matematik Kürsüsü Kıdemli Öğretim Üyesi Dr. Eugenia Cheng mükemmel uçuşun formülünü oluşturdu. Formül, seyahatseverlerin uçak rezervasyonu yaparken en çok önem verdiği üç faktörü temel alıyor. Formüle göre sabah saatlerinde gerçekleşen, planlanan saatte kalkan ve koltuk aralığının 100 santimetreye yakın olduğu uçuşlar mükemmel olarak tanımlanıyor.

Mükemmel uçuş = (S + K – 30) x (D / 100)

S = Uçak Kalkış Saati
Seyahatseverlerin %44’ü uçak kalkış saatinin mükemmel uçuş için en önemli etken olduğunu düşünüyor. Katılımcılarının %52’si uçak yolculuğu için en uygun zamanın sabah saatleri olduğunu, %27’si ise gece uçmayı tercih ettiğini söylüyor. “Mükemmel Uçuş” formülü ile yapılan hesaplamalarda sabah saatlerinde gerçekleşen uçuşlara 10 puan, gece gerçekleştirilen uçuşlara 5 puan ve öğleden sonraki uçuşlara ise 3 puan veriliyor.

K = Koltuk Aralığı
Uçakta seyahat ederken koltuk aralıkları ne kadar geniş olursa seyahatseverler o kadar rahat yolculuk ediyor. Skyscanner araştırmasıyla bu noktanın altını bir kez daha çiziyor. Anket katılımcılarının %61’i koltuk aralığının iyi bir uçuş deneyimi için en önemli kriter olduğunu düşünüyor. Mükemmel Uçuş formülü ile yapılan hesaplamalarda koltuk aralıklarının inç (1 inç = 2,54 cm) biriminden rakamla yazılması gerekiyor.

D = Dakiklik
Seyahatseverlerin yaklaşık %38’i mükemmel uçuş için kalkışın zamanında gerçekleşmesinin en önemli faktör olduğunu düşünüyor. Dakiklik puanı olarak Skycanner’ın flightstats tablosu kullanılıyor.

Untitled2Mükemmel uçuşu oluşturan üç temel kritere ek olarak seyahat deneyimini etkileyen birkaç faktör daha bulunuyor. Yiyecek ve içecek sunumunun iyi olması, rahat koltuklar, türbülans yaşanmaması ve pencereden dışarıyı seyredebilme olanağı bu faktörlerden bazıları.

Örnek:

Untitled23Nereden: İstanbul
Nereye: Berlin
Tarih: 18 Kasım 2015

Pegasus = (10+29-30) x (62/100) = 5.58
THY = (10+31-30) x (70/100) = 7.70

Mükemmel uçuşun 10 puanla değerlendirildiği bu formüle göre; Pegusus‘un uçağı daha uygun fiyatta ancak THY’nin puanı daha yüksek yani tüm kriterler göze alındığında THY daha mükemmel bir uçuş sağlayacak gibi görünüyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz