Uzay yolculuklarına odaklı çalışmalar yürüten Spacex firması, 2018’de Ay’a iki uzay turisti götürecek. PayPal’ın kurucularından olan, daha sonra da Tesla’yı satın alarak dünyanın en başarılı elektrikli otomobil üreticilerinden biri haline getiren Elon Musk‘ın girişimi Spacex, iki yolcunun daha önce belirlendiğini ve kaporaların bile alındığını açıkladı.

Şirketten yapılan basın açıklamasında 2018 yılının ikinci çeyreğinde Falcon Heavy roketiyle uzaya gidecek Dragon 2 kapsülündeki iki kişi (ve diğer kapsül mürettebatı), planlarda bir değişiklik olmazsa, Ay’ın çevresinde tur atacak ve Dünya’ya dönecek. Turistlerin kimlikleri, sağlık testlerinin yapılmasından sonra açıklanacak. Eğitimlerin de bu yılın ikinci yarısında başlaması planlanıyor.

Nihani amacı Mars’a uçuşları başlatıp gezegenin kolonileştirilmesine katkıda bulunmak olan Spacex’in bu son girişimi, şirketi hedeflerine bir hayli yaklaştırmış olacak. Konu ilginizi çektiyse uzay turizmiyle ilgili aşağıdaki yazılarımızı da ilginç bulabilirsiniz.

Uzay turisti olmak için ne kadar ödemek gerekir?

Uzay oteli 20 yıl içinde gerçek olacak

Geleceğin uzay turları için NASA’dan şahane ‘vintage’ posterler

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz