Hindistan‘ın güneyindeki küçük ada ülkesi Sri Lanka‘da çay üretiminin yanında spa ve outdoor turizmi de yıllardır ekonomi ve sosyal hayatın en önemli bileşenlerinden. Son yıllarda dünyada hızla yayılan alternatif rota ve eko-turizm tercihleri içinde yükselişe geçen ülke, gerek sunduğu doğal ve kültürel zenginlikleri gerekse ekonomik, güvenli ve konforlu konaklama olanaklarıyla hem macera hem de aile turizmi için önümüzdeki yılın yıldızlarından biri olabilir.

Lonely Planet gezi kılavuzları platformunun da 2019 için en çok önerdiği ülke olan Sri Lanka‘ya yolunuz düşerse aşağıda verdiğimiz 9 gezilecek yer önerimize başvurmak isteyebilirsiniz.

1. Galle, Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan eski bir liman kasabası. Kolonyal Hollanda mimarisinin çok güzel örneklerine rastlanan kasabada eski cami, kilise, malikane ve müzeler gezilebilir.

Galle
2. Tangalle plajları, Marakolliya Plajı çevresindeki tropik çiçekler ve mangrov lagünleriyle ünlü. Rekawa Plajı ise altın renkli kumları ve misafir kaplumbağlarıyla görülmeye değer.

Tangalle

3. Anuradhapura, arkeolojik ve mimari şaheserlerle dolu büyüleyici bir ören yeri. Merkezinde dünyanın en yaşlı ağaçlarından biri olan kutsal Sri Maha Bodhi bulunuyor.

Anuradhapura
4. Sigiriya havzası bahçeleriyle göz kamaştırsa da asıl ilgiyi ortasından birden fırlamış gibi görünen 370 metre yüksekliğindeki kayanın üzerinde kurulu tapınak çekiyor. Duvarlarındaki resim ve kabartmalar kadar manzarası da şahane.

Sigiriya

5. Kandy, ülkenin kültürel başkenti sayılıyor. Kasaba Buda’ya ait olduğu düşünülen Kutsal Diş’in bulunduğu tapınağa da ev sahipliği yapıyor. Eski köy, ortadaki göl ve botanik bahçeleri mutlaka görülmeye değer.

Kandy
6. Arugam Körfezi, tam bir sörf cenneti. Özellikle güney kısımları dalga uygunluğu açısından ülkenin en iyisi olarak kabul ediliyor. Sezon Nisan’dan Eylül’e kadar sürüyor.

Arugam Körfezi

7. Udawalawe, Sri Lanka’nın doğal yaşamının en güzel izlenebileceği yer sayılabilir. Rengarenk yüzlerce kuş türünün barındığı bölge, aynı zamanda fil ve bufalo nüfusu açısından da zengin.

Udawalawe
8. Sri Lanka çayı tüm dünyada meşhur. Ülkenin 150 yıllık çay üretim geleneğine en iyi şekilde büyüleyici tabiata sahip Hill Country‘de tanık olabilirsiniz.

Hill Country

9. Bir başka Unesco Dünya Mirası olan Sinharaja Forest Reserve (Orman Rezervi), inanılmaz güzellikte ve ilginçlikte dev bir tabiat müzesi gibi. Belki en derinliklerine kadar değil ama en azından muhteşem bitki ve hayvan örtüsünü kendi gözlerinizle görebileceğiniz makul br rotada kılavuzlar eşliğinde yürüyebiliyorsunuz.

Sinharaja Forest Reserve

Görseller: WikimediaCommons, Flickr

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz