İlk Star Wars filminin vizyona girdiği 1977 yılından bu yana görsel efekt teknolojileri bir hayli gelişti. Bir türlü bitmek bilmeyen serinin son halkası The Last Jedi, her ne kadar bir film olarak pek başarılı sayılmasa da, yine gerçeklik algılarımızı sarsan görsel efektleri ve tabi efektler yardımıyla daha da büyüleyici kılınan açık hava lokasyonlarıyla göz kamaştırdı. 40 yıllık maceranın bazı sahnelerinin çekildiği 19 büyüleyici Star Wars seti ve lokasyon serinini hayranı gezginler için çekici birer seyahat destinasyonu olabilir.

1. Dubrovnik – Hırvatistan

Aralık 2017’de Türkiye’de vizyona giren Son Jedi (The Last Jedi) filminde ziyaret edilen Canto Bight, galaksinin ultra-zenginlerinin uğradığı bir kumarhane kenti. Çekildiği yer ise, Game of Thrones‘da King’s Landing (Kralın Şehri) çekimlerinin de yapıldığı Dubrovnik’ten başkası değil.

2. Hardangerjøkulen – Norveç

1980 yapımı The Empire Strikes Back (İmparator) filiminin önemli bir bölümü buz gezegen Hoth’ta geçiyor. Yapımcıların çekimlerden bir kısmını yaptığı, genelde mekanların tasarımında da esinlendiği yer ise Norveç’teki altıncı büyük buzul Hardangerjøkulen.

3. Rubülhali Çölü – Birleşik Arap Emirlikleri

Dört ülkeye yayılan 650 bin kilometrekarelik Rubülhali Çölü’nün Birleşik Arap Emirlikleri içindeki kısmı, dünyadaki en iyi korunmuş çöl ortamlarından biri. Güç Uyanıyor (The Force Awakens) filmindeki Jakku sahnelerinde görebilirsiniz.

4. Grindelwald – İsviçre

Sith’in İntikamı’nda Leia’nın Alderaan’daki malikanesi tasarlanırken, İsviçre‘nin dağlık Grindewald bölgesinde çekilen ham görüntüler dijital olarak sahnelere eklenmiş.

5. Thirlmere – Birleşik Krallık

İngiltere’deki Cumbria bölgesinden toplanan görüntüler, Güç Uyanıyor filmindeki Takodana çarpışmalarının fonunda bolca kullanılmış.

6. Chott el Jerid – Tunus

En ünlü Star Wars seti muhtemelen Tunus‘taki Chott el Jerid kurumuş tuz gölünde kurulandır. Tatooine adıyla filmlere dahil edilen tuz çölünün yanı sıra Nefta’nın batısındaki kum tepeleri de Yeni Bir Umut’ta (A New Hope) sıkça karşımıza çıkıyor.

7. Caserta Sarayı – İtalya

Bazılarınca görsel efektleri aşırı kullanmakla eleştirilen yapımcı George Lucas, aslında sıkça gerçek mekanlardan yararlanıyor. Gizli Tehlike ve Klonların Saldırısı bölümlerinde karşımıza çıkan Naboo Kraliyet Sarayı, bu İtalyan sarayında çekildi.

8. Reynisfjara – İzlanda

Son yılların popüler turistik destinasyonu İzlanda, tuhaf doğal yapıları sayesinde bir Star Wars seti kurmak için de akıllara gelen coğrafyalardan. Ülkenin güneyindeki siyah çakıl ve bazalt yükseltilerle dolu sahil, Rogue One: A Star Wars Story filmindeki Eadu gezegeni seti olarak kullanıldı. Yeni Star Wars seti olarak bir hayli

9. Puzzlewood, Forest of Dean – Birleşik Krallık

Güç Uyanıyor’da Maz Kanata’nın şatosunu çevreleyen ormanlar, Puzzlewood ormaından başkası değil.

10. Buttercup Vadisi, Yuma Çölü – ABD

1983 tarihli Jedi’ın Dönüşü’nde rastladığımız dev kum canavarı Sarlacc, Carkoon Çukuru’nda yaşıyor ve besleşiyor. Rol aldığı sahnelerin çekildiği yerse Yuma Çölü’ndeki Buttercup Vadisi.

11. Tikal – Guatemala

Yeni Bir Umut’un sonunda isyancıların üssü Yavin olarak karşımıza çıkan bu piramitler, Guatemala yağmur ormanlarında bulunuyor. İç mekan çekimleriyse Bedfordshire’daki stüdyolarda yapılmış.

12. Ölüm Vadisi – ABD

Tatooine gezegeninin neredeyse tüm dış mekan tasarımları Tunus çöllerini baz alsa da, arada ABD’deki Death Valley (Ölüm Vadisi) Ulusal Parkı da bolca kullanılmış.

13. Etna Yanardağı – İtalya

Sith’in İntikamı (2005) filminin çekimleri sürerken Etna Yanardağı patlamaya başlayınca yapımcı Lucasfilm, final için etkileyici görüntüler toplamak üzere bölgeye ekip göndermişti. Final sahnelerinde Mustafar’da Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) ile Anakin Skywalker (Hayden Christensen) arasındaki ışın kılıçlı düellonun fonunda Etna çekimlerini görebilirsiniz.

14. Ram Vadisi – Ürdün

Ürdün’ün güneyinde yer alan, kumtaşı ve granit kaya içine oyulu Ram (veya Ay) Vadisi, sadece Rogue One’daki Jedha gezegeni için değil, Ridley Scott’ın Marslı filminde de set olarak kullanıldı.

15. Guilin – Çin

Çin‘in kuzey doğusundaki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nde bulunan Guilin, olağanüstü kalker dağlarının yarattığı manzaralarla Sith’in İntikamı’na apayrı bir büyü kattı.

16. Redwood Ulusal Parkı  – ABD

Jedi’ın Dönüşü filminde karşımıza çıkan Ewok’lar Endor orman gezegeninde yaşıyor. Çekimlerin çoğu Kaliforniya’daki Redwood Ulusal Parkı’nda yapıldı.

17. Skellig Michael – İrlanda

Güç Uyanıyor’da kahramanımız Rey’in (Daisy Ridley) Luke Skywalker (Mark Hamill) ile finalde buluştuğu, Son Jedi’da da uzun süre birlikte eğitim seansları düzenledikleri mekan aslında İrlanda’daki Skellig Michael adası.

18. Laamu Atolü – Maldivler

Maldiv Adaları’ndaki bu tropikal cenneti Rogue One’ın sonunda, ‘Scarif gezegeni’ olarak ziyaret ediyoruz.

19. Bonneville Tuz Ovası – ABD

Son Jedi’da kullanılan belki de en çarpıcı mekan, finalde uzun süre perdede hayranlıkla izlediğimiz tuz düzlükleri. Utah‘daki bu gerçeküstü arazide daha önce yerde hız rekor denemeleri de gerçekleştirilmişti.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Yok olmadan görmeniz gereken 7 yer

İzlanda’nın 5 dakikalık özeti bu videoda

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz