Koca şehirlerin bir su damlasına sığabilme düşüncesi oldukça fantastik. Bundan 15 yıl önce evinin penceresinde su damlasıyla fotoğraf çekmeyi başaran Dusan Stojancevic bu konudaki deneylerini sürdürüyor. Kentlerin sembolü haline gelen ihtişamlı mimar eserlerini su damlası üzerinde görüntületen fotoğraf sanatçısı, ortaya çarpıcı işler çıkarıyor.

Dünyanın en önemli şehirlerine giden ve oralarda simge kareler için deklanşöre basan Belgrad‘lı Stojancevic’in ilk yurt dışı durağı dünyanın başkenti New York olmuş. Fotoğrafçının portfolyösünde Barselona ve İstanbul‘da çektiği kareler de var.

Altta örnekleri yer alan fotoğrafların bazıları filmle, çoğunluğu dijital fotoğraf makinesi ile çekilmiş olsa da hiçbirinde Photoshop yok. Makro çekimlerdeki ufak kusurlar ve yer yer flu görüntülere rastlanması da bu yüzden.

Fotoğrafçı yaratıcı yönü yüksek ancak oldukça emek isteyen bu tekniği uygulamak için eskiden daha tembel olduğunu ancak gördüğü ilgi üzerine artık daha çok yeni şehre gideceğini ve daha çok fotoğraf çekeceğini söylüyor.

Sırp fotoğraf sanatçısı Dusan Stojancevic’in damla şehirlerinin yanında, seyahat ve manzara fotoğrafları sitesi Creative Light’ta yer alıyor.

Ada Köprüsü, Belgradsu-damlasi-sehirler7

Sultanahmet Cami, İstanbulsu-damlasi-sehirler6

Brooklyn Köprüsü, New Yorksu-damlasi-sehirler5

Manhattan, New Yorksu-damlasi-sehirler4

Aziz Sava Kilisesi, Belgradsu-damlasi-sehirler2

Bitmeyen Kilise, Barselonasu-damlasi-sehirler1

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz