Britanyalı heykel sanatçısı Jason deCaires Taylor‘ın Museo Atlántico adını verdiği sualtı müzesi geçen hafta ‘ziyarete’ açıldı. 300’den fazla heykelin bulunduğu dev sualtı sergisi, İspanya‘ya bağlı Kanarya Adaları‘nda, Lanzarote kentininin güneyindeki Bahía de Las Coloradas (Coloradas Körfezi) kıyılarında suyun 14 metre altında yer alıyor.

Deniz tabanında yaklaşık 2 bin 500 metrekare alana yayılmış olan muhteşem heykeller elbette sadece tüplü dalış yapabilen meraklılarca yakından izlenebiliyor; ancak eserleri altı cam olan özel teknelerle üstten de görmek mümkün.

Museo Atlantico Lanzarote
Lanzarote, Kanarya Adaları, İspanya

30 metre uzunluğunda 110 ton ağırlığında bir duvarın da aralarında bulunduğu eserlerin tamamı pH nötr maddelerden yapılmış. Bundaki amaç, Unesco tarafından World Biosphere Reserve (Dünya Biyosfer Koruma Alanı) olarak belirlenen alanda yer alan müze sahasının balık ve diğer deniz canlıları için doğal bir yaşam alanı olmaya devam etmesini sağlamak.

Akdeniz’de yaşanmakta olan mülteci trajedisi ve yürek parçalayıcı kayıplara gönderme yapan Lampedusa Salı adlı eser (aşağıda) başta olmak üzere çok sayıda sarsıcı heykel enstalasyonunu içeren daimi sergi, sanatçının ifadesiyle, düşlerini ve umutlarını denizin dibinde kaybeden insanlara adanmış.

Aşağıda sanatçının hayranlık uyandıran eserlerinden bazılarının fotoğraflarını bulacaksınız. Meraklıları sanatçının önceki işlerini ve Museo Atlantico’yu ziyaret için gereken koşulları şu linkten öğrenebilir.

sualtı sergisi Museo Atlantico

sualtı sergisi Museo Atlantico
sualtı sergisi Museo Atlantico

sualtı sergisi Museo Atlantico
sualtı müzesi Museo Atlantico
sualtı müzesi Museo Atlantico
sualtı müzesi Museo Atlantico
sualtı müzesi Museo Atlantico

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz