Mobil uygulama üzerinden sürücülü araç, araç paylaşımlı şehir içi seyahat ve taksi hizmeti veren Amerikalı girişim Uber’e yatırım rekır kırdı ve şirket tarihinin en büyük yatırımını Suudi Arabistan’dan aldı. Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, Uber‘e 3,5 milyar dolarlık yatırım yaptı. Kamu Yatırım Fonu, ülkenin gelir kaynaklarını çeşitlendirmek ve petrolden elde edilen geliri yatırıma çevirmek için kullanılan ülkenin en büyük fonu. Bu rekor yatırımla fonun genel müdürü Yasir Al Rumayyan da Uber’in yönetim kurulunda yer alacak.

2014 yılından beri faaliyet gösterdiği Suudi Arabistan’da müşterilerinin yüzde 80’i kadın olan ve Uber, 350 binden fazla kullanıcısı ve yaklaşık 19 bin sürücüsü bulunduğu Ortadoğu pazarında daha da güçlenmek istiyor. Uber kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) Travis Kalanick, yaptığı açıklamada, bu yatırımın şirket için “güvenoyu” anlamına geldiğini ifade ederek, Uber’in küresel varlığını artırmaya devam edeceğini belirtti.

Kalanick, Ortadoğu’da 9 ülkenin 15 şehrinde faaliyet gösteren Uber’in yaygınlaşmasına işaret ederek, “Suudi Arabistan’daki tecrübemiz, müşterilere, sürücülere ve bulunduğumuz şehirlere katkı yaptığımızın bir örneğidir. Bölgede ekonomik ve sosyal reformları desteklemede ortak olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Uber’in öncü olduğu sistem farklı ülkelerde farklı şirketlerle giderek genişliyor. En son teknoloji devi Apple, Çin’deki taksi hizmeti Didi’ye 1 milyar dolarlık yatırım yaparken, General Motors da şirketin ABD’deki rakibi Lyft’e sürücüsüz araç ağının geliştirilmesi için 500 milyon dolar yatırım yapmıştı.

Otomobil üreticileri Toyota ve Volkswagen’in de Uber ile anlaşmaları bulunuyor. Uber’e yatırım şirketin geleceğine hissedar ve yatırımcı tarafındaki inancı da tescil etmiş oldu.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz