Sydney Havalimanı’nda yüz taramalı check-in testlerine başlandı

Havalimanlarında check-in ve biniş sürelerini güvenlikten taviz vermeden kısaltmayı hedefleyen Avustralyalı otoriteler, geçen yıl duyurusunu yaptığı ‘yüz tarama yoluyla check-in’ denemelerini bu hafta başlattı. Ülkenin ulusal havayolu şirketi Qantas’ın bazı tarifeli uçuşları için Sydney Havalimanı‘nda test edilen uygulamada yolcuların check-in işlemleri pasaporta gerek kalmadan, yüz tarama yoluyla gerçekleştiriliyor.

Havalimanının CEO’su Geoff Culbert, Qantas ile testlerini ortaklaşa yürüttükleri teknoloji sayesine pek yakında check-in ve biniş için pasaport ve biniş kartına ihtiyaç kalmayacağını, yolcu işlemlerinin yüz tarama yoluyla otomatik ve hızlı şekilde yerine getirilmesinin planlandığını söyledi.

STK’lar endişeli

Denemelerim başarılı olması halinde pasaportsuz yüz taramalı check-in ve biniş sistemi, aşamalı olarak Sydney Havalimanı’ndaki uçuşların büyük bölümünde devreye alınacak. Yılda 3 milyon yolcunun giriş çıkış yaptığı havalimanında tam anlamıyla güvenli sistemlerin çalışmaya başlaması elbette zaman alacak.

Yüz tarama teknolojisinin bireysel özgürlükler çerçevesinde taşıdığı potansiyel riskler de elbette bu haberle birlikte yeniden tartışılıyor. Benzeri sistemleri eleştiren sivil özgürlük savunucuları, özellikle sık uçan Avustralyalıların yüzlerinin veri tabanında saklanıyor olmasının ilerde ciddi hak ve mahremiyet ihlallerine kapı açacağı endişelerini dile getiriyor.

Benzeri sistemleri bir süredir Frankfurt ve Helsinki gibi bazı şehirlerin havalimanlarında da belirli yolcuların check-in işlemleri için deneniyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Dünyanın en iyi hızlı tren hatları

THY, dünya turu yapan akıllı bagaj robotu Leo’yu İstanbul’a getirdi

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz