Hindistan‘ın Agra kentinde bulunan dünyaca ünlü Tac Mahal sarayını yakınlarda ziyaret etmek gibi bir niyetiniz varsa, zamanınızı iyi planladığınızdan emin olun. Çünkü pek yakında yürürlüğe girecek yeni bir düzenlemeyle saray kompleksinin içinde üç saatten fazla kalanlar ceza ödeyecek. Dahası biletlere “giriş zaman dilimi” konacak ve o saatte gelmeyenlerin bileti iptal olacak!

India Today’in haberine göre Tac Mahal sarayının yönetiminden sorumlu yerel yönetim, Hindistan‘ın en ünlü turistik ziyaret noktalarından biri olan saray ve çevresinde aşırı turizmi ve yıkıcı etkisini azaltmaya yönelik önlemleri artırmaya hazırlanıyor. Giriş ve çıkış turnikelerinin birbirinden ayrıldığı alanda fazla kalanlar, biletlerindeki giriş saati sayesinde çıkış turnikesinde tespit edilecek ve bunlara “bir bilet ücreti” kadar ceza uygulanacak.
Unesco Dünya Mirası listesindeki müze sarayın yönetim geçen yıl günlük ziyaretçi sayısını 40 bin ile sınırlamış, ayrıca giriş ücretlerine de zam yapmıştı. Hintli ziyaretçiler için kişi başı ücret 50 rupiden (4.20 TL) 250 rupiye (21 TL), yabancı turistler için de 16 dolardan 19 dolara yükseltilmişti.

Tesislerin yönetici arkeologu Vasant Swarakar, kalış sürelerinin kısıtlanmasına ek olarak giriş saatleri konusunda da düzenleme yapılacağını söyledi. Pek yakında yürürlüğe girecek yeni sistemde Tac Mahal’e giriş biletlerinde belirli bir zaman dilimi yer alacak ve o saatlerde giriş yapmayanlar yeni bilet almak zorunda kalacak. Swarak, tesislerdeki ücretsiz wifi uygulamasınınsa süreceğini belirtti.

Görsel: Pexels

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz