Bir yıl kadar önce duyurusu yapılan dünyanın en uzun ticari uçuşu kazasız belasız sona erdi. Qatar Airways‘in Doha’dan kalkan Boeing 777-200LR yolcu uçağı, 16 saat 20 dakika süren uçuşu sorunsuz tamamlayarak Yeni Zelanda‘nın Auckland kentine indi. Uçak 14 bin 535 kilometrelik güzergahında 10 zaman dilimi ve 5 ülke geçti.

Qatar Airways uçuşunda dört pilot ve 15 kabin personel görev yaptı; uçuş sırasında 1100 fincan çay ve kahve, 2000 bardak soğuk içecek ve 1036 öğün yemek servis edildi. Yeni açılan hattın ilk uçuşunu gerçekleştiren uçak Auckland havalimanında, gelenek olduğu üzere, havalimanı yangın ekiplerinin su şovuyla karşılandı.

En uzun uçuş rekoru Singapore Airlines’ta

Daha önce Air India, Delhi ile San Francisco arasında 15 bin 300 km uçarak bu rekor kırdığını açıklamıştı. Ancak daha sonra uçağın pilotunun, sık rastlandığı üzere kuyruk rüzgarından yararlanmak için asıl güzergahını 1,400 km uzattığı ortaya çıkmıştı.

Qatar Airways’in Doha-Auckland uçuşu bugün en uzun mesafeli ve süreli uçuş ünvanını alsa da, tüm zamanların rekoru Singapore Airlines‘a ait. Şirketin yakın zamana kadar gerçekleştirdiği 15,344 km’lik New Jersey-Singapur seferi 18.5 saat sürüyordu. Singapore Airlines, 2018’de bu güzergahı yeniden açmayı planlıyor.

Yeni hattın açılmasını memnuniyetle karşıladıklarını açıklayan Yeni Zealand Ticaret Bakanı Todd McClay, uçuşların iş ve turizm açısından olduğu kadar her hafta yarattığı 116 tonluk nakliyat kapasitesi için de önemli olduğunu söyledi.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz