Avrupa’da en çok turist çeken metropollerdeki hava ve ortam kirliliğini inceleyen bir araştırma, dört günlük bir uzatılmış hafta sonu tatili geçirenlerin üzerindeki olumsuz sağlık etkilerini ‘sigara’ya endeksleyerek hesapladı. The European Association of Transport and Environment raporuna göre İstanbul ve Prag‘da dört gün geçirenlerin maruz kaldığı hava kirliliği, dört adet sigaranın vücuda verdiği zarara denk.

Hava kirliliği ve sigara içimi arasındaki bu kıyas çalışması, Berkeley Earth‘ün ölçümlere dayanıyor. Kurumun analizlerinde bir metreküp havada bulunan 22 mikrogram ince partikül, sağlık üzerinde bir sigara içmeye eşit etki bırakıyor.

Avrupa‘da en çok turist çeken 10 metropolü kapsayan listenin zirvesinde dört ‘sigara’ ile İstanbul ve Prag bulunuyor. Aşağıda harita üzerinde de gördüğünüz listenin sonundaysa birer ‘sigara’ ile Dublin ve Barselona yer alıyor.

Araştırmada kullanılan verilerin metropoller için genel veriler olduğunu, şehirlerin deniz kıyısı veya banliyö gibi görece daha temiz yerleriyle merkezdeki alışveriş caddelerindeki kirliliğini aynı olmadığını belirtelim.

hava kirliliği avrupa

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz