Tatilde ‘medeniyetten kaçış’ eğilimi artıyor

medeniyetten kaçış otel bungalov

Şehir hayatından sıkılan, gündelik sıkıntı ve streslerden kaçmak ve medeniyetten uzaklaşmak isteyen gezginlerin ormana, çöle ve hatta mağaraya kaçma isteğinde ciddi artış gözleniyor son iki yıldır. Bir süreliğine de olsa ‘medeniyetten kaçış’ sunan otel ve tesislerine yapılan rezervasyonlardaki artışa ek olarak, konukların bu mekanlar için yaptığı ‘beğeni’ değerlendirmelerinde de yüzde 60 gibi ciddi bir yükseliş göze çarpıyor.

‘Hayatta bir kez’ diye adlandırılan deneyimleri yaşamayı seven yeni nesil gezginlerin medeniyetten uzak noktalara artan ilgileri, kaçış destinasyonlarını günümüz gezi listelerinde üst sıralarda taşıyor.

Hotels.com‘un dünya çapında site kullanıcılarından derlediği verilere göre, ‘medeniyetten uzak noktalar’ kabul edilebilecek özel ada aramalarında yüzde 50, koru içi tesislerde yüzde 50 ve orman içi tesis aramalarındaysa yüzde 30 artış kaydedildi. Bu bölgelerdeki tesisler hakkında yapılan olumlu yorumlarda da benzeri oranda artışlar var.

Elbette şehir yaşamının karmaşasına ek olarak, olumsuz siyasi atmosfer, güvenlik ve refahtaki erozyon ve ekonomik kriz yaşanan Türkiye gibi ülkelerde bu ‘kaçış’ eğiliminin çok daha yüksek olduğu tahmin edilebilir.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz