yaşlı emekli turist vizesi

Asya’nın en popüler turizm destinasyonlarından Tayland, bu kez gözünü Batılı emeklilerin maaşlarına dikti. Görece iyi maaş alan özellikle Avrupalı emeklilerin sağlık, tıp ve dinlenme turizmine ayırdıkları hatırı sayılır bütçeden aldığı payı artırmak isteyen Tayland hükümeti, belli maddi güvenceleri sağlayan 50 yaş ve üstü emeklilere 10 yıla varan oturma izinli turist vizesi vermeye başladı.

Lonely Planet’ta yer alan habere göre gerekli şartları sağlayan emeklilere ilk aşamada 5 yıllık vize verilecek. Üç ayda bir göçmen dairesine bildirimde bulunmak zorunda olan emekliler bu ilk dönemi sorunsuz geçirir ve ülkede kalmaya devam etmek isterlerse süre bir 5 yıl daha uzatılabilecek.

emekli turist vizesiAncak Asya’nın en ekonomik, keyifli ve görece emniyetli ülkelerinden olan Tayland’da bu ayrıcalığa kavuşmak elbette bazı maddi koşullara bağlı. Oturma izinli ziyaretçi vizesi almak isteyen emekli, en az 100,000 baht (2,809 dolar/2,657 euro) aylık emekli maaşı aldığını kanıtlayıp bunu düzenli olarak Tayland bankalarına aktarmak, veya bir Tayland bankasında en az 3 milyon bahtlık (84,034 dolar/79,706 euro) mevduat hesabı açarak bunu en az bir yıl bankada tutmak zorunda. Ama iş orada bitmiyor; Tayland’a oturma izinli vize başvurusunda bulunmak isteyen bir emeklinin yıllık bazda en az 1000 dolarlık ayakta ve 10 bin dolarlık yatarak tedavi taahhüdü olan bir sağlık sigortasına sahip olması gerekiyor.

Bölge ülkeleri uzun süreli turist vizesini kolaylaştırıyor

Tayland Başbakan Yardımcısı Apisit Chaiyanuwat, emeklilere uzun süreli turist vizesi verme kararıyla emeklilerin sağlık, tıp ve dinlence turizmine ayırdıkları paradan aldıkları payı artırmayı hedeflediklerini söylüyor. Ülke özellikle Avustralya, Kanada, Çin, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Norveç, İsveç, İsviçre, Hollanda, Tayvan ve ABD vatandaşı olan uzun süreli turistleri gözüne kestirmiş.

Tayland’ın bu atağında, komşusu Malezya’nın yabancı emeklilere tanıdığı liberal vize politikalarının ve yabancılara mülk edinmede kolaylıklar sağlamasının etkisi büyük. Kamboçya da son aylarda yabancı emeklilere 5-10 yıl kalışlı ziyaretçi vizesi verme planları yapıyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz