Adında “deniz” geçmesine ya da nilüferlere “kırmızı” denmesine bakmayın. Tayland’ın kuzeydoğu bölgesindeki Udon Thani yakınlarında yer alan Talay Bua Daeng (Kırmızı Nilüfer Denizi) ya da diğer adıyla Nong Harn aslında bir göl. Daha çok beyazını görmeye alıştığımız ve göle adını veren nilüferler ise kırmızıdan çok pembe tonlarında.

Udan Thani’ye 75 kilometre mesafedeki göl, her yıl ekim ayında nilüfer çiçekleriyle doluyor ve ardından gelen yağışlı sezonla birlikte aralık ayında neredeyse tüm nilüferler çiçek açıyor. Turistlerin teknelerle gezerek bu güzelliğe yakından tanıklık ettiği ve fotoğraflarını çektiği göle gitmek için en iyi zaman kış aylarında öğlen öncesi saatler.

1 milyondan fazla kırmızı nliüfere sahip 3 bin hektar büyüklüğündeki Talay Bua Daeng’de nilüferlerin dışında sazlıklar, biraz çamurlu bir su ve küçük balıklar yer alıyor. Gölün ortasında birkaç ada da var. Bu adalar Buda heykellerine ve Budist tapınaklarına ev sahipliği yapıyor. Yerel kuşlar ve uzun tekneleriyle avlanmaya çıkan balıkçılar da manzaraya dahil olanlar arasında.

Kırmızı Nilüfer Denizi aynı zamanda 3 milyondan fazla irili ufaklı göle sahip yeryüzünün en garip ikinci gölü. Göl bu unvanı, Palau’daki deniz anası gölünü de aynı sıralamada birinci seçen Travel+Leisure’a borçlu.

İşte yılbaşında gölü ziyaret eden ve orada çektiği fotoğrafları Facebook sayfası It’s Only Natural’da paylaşan Kunito Imai’nin gözünden Kırmızı Nilüfer Denizi…

kirmizi-nilufer-denizi-tayland1kirmizi-nilufer-denizi-tayland2kirmizi-nilufer-denizi-tayland3kirmizi-nilufer-denizi-tayland4kirmizi-nilufer-denizi-tayland5kirmizi-nilufer-denizi-tayland6kirmizi-nilufer-denizi-tayland7kirmizi-nilufer-denizi-tayland8Kirmizi-Nilufer-Denizi

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz