Bir felaketin ardından boşaltılmış ya da sahipleri kepenkleri indirdikten sonra yıkılmaya terk edilmiş yerler… Hepsi ayrı bir hikayeye sahip, ziyaretçisini melankoliye sürükleyen 60 terk edilmiş mekan “Abandoned Places: 60 stories of places where time stopped” (Terk edilmiş mekanlar: Zamanın durduğu yerlerden 60 hikaye) adlı kitapta toplandı. Kitapta yer alan en göz alıcı 7 mekanı Mashable seçti:


7- Giersdorf Kilisesi, Polonya

İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalanmasına rağmen hayatta ancak 1940’tan beri kullanılamaz durumda.1 (Custom)


6- Kolmanskop, Namibya

Namibya çölündeki bu hayalet kasabaya 1950’lerden beri elinde fotoğraf makinesiyle gelen birkaç turist dışında kimse uğramadı. Kasabadaki elmas madeni kuruyunca tamamen kuma terk edildi.2 (Custom)


5- North Brother Adası, ABD

New York’ta 1880’lerden 1960’lara kadar tıbbi tesislere ve karantinadaki hastalara ev sahipliği yapan ada 1963’te kaderine terk edildi. Şimdi kuşların hakimiyetinde.3 (Custom)


4- Eastern State Hapishanesi, ABD

1829’da Pensilvanya’da inşa edilen 450 kişilik yapı döneminin en büyük sosyal tesisiydi. ABD gezisindeki Charles Dickens’ı bile şaşırtan hapishane 1971’de kapatıldı. İçinde ölen mahkumlardan dolayı lanetli olduğuna inanılıyor.4Eastern_State_Penitentiary,_Philadelphia,_PA_barber_shop (Custom)


3- Pripyat Lunaparkı, Ukrayna

Çernobil felaketinin yaşandığı 1986’dan itibaren bu alana yüzlerce yıl kimse ne yaşamaya ne de eğlenmeye gelemeyecek.5Pripyat01 (Custom)


2- Beelitz Sanatoryumu, Almanya

Berlin yakınlarındaki sanatoryumda çürümekte olan birkaç yatak ve ameliyat lambası dışında 20 yıldır hayat yok.6Beelitz_Sanatorium_interior1 (Custom)
1- Six Flags Tema Parkı, ABD
Katrina kasırgasıyla yerle bir olan park 2005’ten beri kapalı. Sahipliği 2010’da New Orleans şehrine devredildi ve o zamandan bu yana Jurassic World ve Dawn of the Planet of the Apes gibi birçok büyük bütçeli filmde kullanıldı.7Katrina_Killed_the_Clown (Custom)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz