THY ile Boeing, 737 MAX ile ilgili kayıpların kısmi tazmini için anlaştı

Boeing 737 Max 8 yolcu uçağı

Türk Hava Yolları (THY) tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Boeing’in sorunlu modeli olan 737 Max ile ilgili THY’nin yaşadığı kayıpların belli bir kısmının Boeing tarafından tazmin edilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

THY‘nin KAP’a yaptığı açıklama şöyle: “Ortaklığımız yere indirilen ve teslimatları yapılamayan Boeing 737 Max uçaklarıyla ilgili maruz kaldığı kayıplarının belli bir kısmının Boeing tarafından tazmin edilmesi konusunda Boeing ile anlaştı.”
Açıklamada kayıpların ne kadar olduğu ve bunun ne kadarının Boeing tarafından ve nasıl karşılanacağına ilişkin detay yer almadı. Hürriyet yazarı Uğur Cebeci’ye göre tazminat nakit 150 milyon dolara (892 milyon lira) ek olarak 75 milyon dolarlık (446 milyon lira) yedek parça, eğitim gibi unsurları da içeriyor.

ABD’li uçak üreticisi Boeing’e ait 737 MAX model yolcu uçaklarının birkaç ay içinde iki ölümlü kazaya karışmasının ardından bu model uçaklar tüm dünyada yere indirilmiş, ABD Federal Havacılık Kurulu (FAA) da uçakların 2020 yılından önce uçuşlara başlamasına onay vermemişti. THY, filosunda bulunan 24 adet Boeing 737 MAX’i sivil havacılık otoritelerinden gerekli uçuş onaylarının iletileceği tarihe kadar operasyonlarında değerlendiremeyeceğini, bu durum nedeniyle planlanan bazı uçuşlarda iptaller yaşanacağını duyurmuştu.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz