Türk Hava Yolları, yurt dışı hatlarda yolcu başına 30 kilogram olan, bavul sayısından bağımsız ücretsiz bagaj hakkı uygulamasını revize etti. Bundan böyle her yolcu ağırlığı 23 kiloyu geçmeyen sadece bir bavulu bagaja ücretsiz verebilecek. Ekstra ağırlık ve valizler ücrete tabi olacak.

THY’nin 1 Mayıs 2017 itibarıyla resmiyet kazanan ve 1 Temmuz 2017’den başlayarak uygulamaya geçecek olan yeni bagaj tarifesine göre yurt dışı hatlarda ekonomi bilete sahip olan yolcular ikinci bir bavulu bagaja vermek istediklerinde 70 euro ödeyecekler. Tek bagaj getiren yolcuların bavulu 23 kiloyu geçerse 32 kiloya kadar 50 euro ekstra bagaj ücreti kendilerinden istenecek. Business sınıfındaysa limit, her biri azami 32 kilogram olan 2 parça valiz şeklinde belirlendi.

1 Mayıs’tan önce satın alınmış biletler eski bagaj tarifesinden faydalanacak. Yurt dışı hatlarda kabine sokulabilen en fazla 8 kiloluk el bagajı uygulamasına aynen devam ediliyor. İç hat uçuşlarındaki bagaj rejiminde de her hangi bir değişiklik yapılmadı.

Bugüne kadar olduğu gibi yeni bagaj hakkı tarifesi yürürlüğe girdikten sonra da limiti 1-2 kilo gibi cüzi miktarda geçen bagaj ağırlığına tolerans göstermek havalimanındaki THY kontuar görevlisinin inisiyatifinde olacak, ancak elbette bu konuda onunla tartışmaya girmemek gerekiyor.

THY’nin 1 Temmuz’dan itibaren uygulayacağı yeni ücretsiz bagaj limitleri şöyle:

Business: 2 parça bagaj, (her biri) en fazla 32 kg
Ekonomi: 1 parça bagaj, en fazla 23 kg
Çocuk: 1 parça bagaj, en fazla 23 kg
Bebek: 1 parça bagaj, en fazla 23 kg + ayrıca puset veya katlanabilir bebek arabası

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz