Hali hazırda dünyanın en yüksek binası olan 828 metrelik Burç Halife’yi ve bittiğinde onun tahtına oturacak 1 kilometrelik Cidde’ye inşa edilen dev kuleye yüzlerce metre fark atacak 1,7 kilometrelik Mile-high’ın yapımına onay verilirse “dünyanın en yüksek binası” unvanı 2045’te Japonya’ya gidecek. İşte Tokyo 2045 projesi!

Bugün nüfusu 14 miyona yaklaşan Tokyo’nun düzenli bir şekilde büyümesini sağlayacak akıllı bina kendi suyunu toplayıp, arındırıp depolayabilecek ve 55 bin kişiye ev olacak.

Architectural Digest’in haberine göre, Tokyo Körfezi’nde yükselmesi planlanan ve Burç Halife’nin iki katı yüksekliğe sahip olacak yapı sadece yeni bir gökdelen değil etrafındaki adalarla birlikte yeni bir şehir olarak tasarlanıyor. “Geleceğin Tokyosu” denilen projenin amaçlarından biri de iklim değişikliğine direnebilecek mini bir şehir yaratmak.

tokyo 2045 - mile high

Yükselen dalgalara karşı Tokyo’yu korumanın yolu ise altıgen şekilli yapay takımadalardan geçiyor. Bu adalar sayesinde Japon başkentinin sular altında kalması engellenecek, hem de Hyperloop veya başka bir yüksek hızlı tren modeliyle adalar merkeze bağlanarak 500 bine yakın insana yaşam alanı oluşturulacak.

Her emlak projesinde olduğu gibi gökyüzü barları, oteller, restoranlar, kütüphaneler, alışveriş merkezleri, spor salonları ve sağlık merkezleri de yapının içinde yer alacak.

(fotoğraflar: Kohn Pedersen Fox)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz