Karadağ‘ın Adriyatik kıyısındaki Mamula Adası, İkinci Dünya Savaşı sırasında Mussolini emrindeki İtalyan güçleri tarafından işgal edildi ve adadaki kale işgal kuvvetlerince toplama kampı olarak kullanıldı. Sadece İtalya‘nın askeri kaynaklarına göre burada 2 bin kişi esir alındı, 100’den fazla kişi öldürüldü.

Telegraph’ın haberine göre, kötü hatıralarla dolu mekanın yerine şimdi iki-üç restoran, VIP lounge, spa ve DJ’li bir dans pistinin yer aldığı bir tatil ve eğlence kompleksi açılacak. Projenin başındaki Orascom Company, bu dönüşüm için 15 milyon dolarlık bir bütçe ayırdı. Firma, proje hayata geçerken yapının mimari dokusunun ve tarihi değerinin korunacağını ifade ediyor.

Toplama kampında işkence ve eziyet görenlerin yakınları ise bu fikre hiç sıcak bakmıyor, bu dönüşümün burada ölenlerin ve esir tutulanların anısına saygısızlık olduğunu öne sürüyorlar. Burada yaşananların gelecek nesillere ders olabilmesi için kalenin olduğu gibi korunup eğitim turizmine açılmasını istiyorlar.

Kalenin dönüşümden sonraki haline dair fikir yürütmek için Salt & Waters‘ın çizimlerine bakmak yeterli.

mamula adasi0 mamula adasi2 mamula adasi3mamula adasi mamula adasi4 mamula adasi5 mamula adasi6 mamula adasi7 mamula adasi9 mamula adasi10

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz