“Torun istiyorsan çocuğunu tatile gönder”

Danimarkalı seyahat operatörü Spies Rejser yeni reklam filmiyle büyükanne olmak isteyen anneleri çocuklarını bebek yapmaları için tatile göndermeye çağırıyor. Kampanya sloganı, “Torun istiyorsan çocuğunu tatile gönder”.

En az üç çocuk, ideali beş… Anlaşılan genç nüfusu arttırmak isteyen tek ülke Türkiye değil. Emeklilik paralarının ödenmesi için birilerinin çalışması gerektiğinin farkına varan Avrupa, sıra dışı yöntemler deniyor.

“Annen için yap” kampanyasında deniz, güneş, spor ve tatilin hormonları tetiklediğini öne süren tur acentesi, annelere torun istiyorlarsa erişkin çocuklarına tatil hediye etmelerini söylüyor. Reklam verdiği istatistikler güvenilir kaynaklara dayanmasa da tatile çıkan çiftlerin yüzde 51’inin daha çok seviştiğini iddia ediyor.

Film, aynı firmanın çiftleri romantik tatillere çıkmaya ve orada çocuk yapmaya davet eden “Ülken için yap” kampanyasının devamı.

Yeni doğan oranlarındaki düşüş bütün Avrupa’nın çözmeye çalıştığı bir sorun. Doğum oranının kadın başına 1.7’ye düştüğü Danimarka’da okullardaki cinsel eğitim dersinde öğrencilere çocuk yapmak için geç kalmamaları öğütleniyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz