Geçtiğimiz yıl birçok turizm şehri terör saldırılarına maruz kaldı ancak Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü‘nün raporlarına göre bu saldırılar uluslararası turist sayısındaki artışı etkilemedi. Toplam uluslararası turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 4,4 artarak 1 milyar 180 milyon kişiye ulaştı.

Rapora göre dünyanın en popüler turizm ülkesi Charlie Hebdo saldırısı ve Paris katliamını yaşayan Fransa oldu. Uluslararası turistlerin gecelik konaklama sayılarına göre belirlenen listede ikinci sırayı ABD, üçüncü sırayı İspanya, dördüncü sırayı Çin aldı.

The Guardian’ın haberine göre, bu yılki raporların petrol fiyatları ile doğal ve insan eliyle yaratılmış krizlerle şekillendiğini belirten Birleşmiş Milletler‘den Taleb Rifai, düşen petrol fiyatları sayesinde ulaşım maliyetlerinin düştüğünü ancak petrol ithalatçısı ülkelerde de yurt dışı seyahate talebin azaldığını, düşen euro sayesindeyse daha çok ABD’linin gezmek için Avrupa‘yı tercih ettiğini söyledi.

Tüm bunlara rağmen turizmin terörden hiç etkilenmediğini söylemek mümkün değil. Daha önce Ürdün‘de turizm bakanlığı yapan Rifai, Fransa, Mısır, Lübnan, Tunus, Mali ve Türkiye ‘de yaşanan saldırıları işaret ederek artık terörün bir veya birkaç ülkeyi değil, tüm dünyayı tehdit eden global bir sorun olduğunu dile getirdi.

Küresel ekonomik kriz ve kuş gribi salgınının yaşandığı 2009’dan bu yana uluslararası turist sayısında yüzde 4’ün üzerinde bir büyüme gözlenmiyor. 2015 içinse tahminler oranın biraz daha azalarak yüzde 3 ila 4 arasına düşeceği yönündeydi.

(fotoğraf: “Peniches sur la Seine a Boulogne P1000112”, Pline, CC BY-SA 3.0, Commons)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz