Uluslararası turizm açısından 2018 bereketli bir yıl olmuşa benziyor. Yıllık küresel sektör gelirleri henüz hesaplanma aşamasında ama yolcu sayısı bazında ilk veriler sevindirici. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), uluslararası turist sayısının 2018’de 1.4 milyarı geçtiğini açıkladı. Örgüt 2010’daki raporunda rakama 2020 yılında ulaşılacağımı öngörüyordu. Yüzde olarak en hızlı büyüme Orta Doğu ve Afrika‘da kaydedildi.

Dünya Turizm Örgütü’nün ilk belirlemelerine göre 2018’de toplam uluslararası yolcu sayısı bir önceki yıla göre yüzde 5.6 arttı. Rakam 2017’deki yüzde 7’lik büyümenin biraz gerisinde kalsa da 2018 için tahmin edilen yüzde 4-5’lik rakamı geçti.

Amerika’yı kasırgalar vurdu

Ülkelere giriş yapan uluslararası yolcu sayısı en çok Orta Doğu ve Afrika bölgesinde arttı. Orta Doğu’daki uluslararası turist sayısı yüzde 10.3 atarak 64 milyona çıkarken, Afrika yüzde 7.3 artışla 67 milyon turist aldı. Avrupa’daki uluslararası turist sayısı yüzde 5.7 artışla 713 milyon oldu.
Uluslararası turist sayısını 2018’de 217 milyona yükselten Amerika kıtası yüzde 2.9 ile en düşük artışı kaydetti. Kıtadaki yavaşlamaya esasen Karayipler’i bu yıl sıkça vuran kasırgalar ve ABD kökenli yolcuların daha çok yurt içinde seyahate meyletmeleri neden oldu.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, rapordaki yorumunda yolcu sayısındaki hızlı artışı “dünyadaki ekonomik büyüme, ülkeler arasında vize koşullarının yumuşaması ve uçak biletlerinin ucuzlaması” gibi nedenlere bağladı. Petrol fiyatlarındaki düşük ve istikrarlı seyir, gelişen hava yolculuğu olanakları ve Türkiye gibi siyasi ve ekonomik kriz içinde olanlar hariç yükselen ekonomilerdeki nüfusun artan oranda uluslararası seyahate çıkabiliyor olmaları rapora göre 2019 için pozitif bir görünüm çiziyor.

Kaynak: UNWTO

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz