Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) talebi doğrultusunda, Türk Hava Yolları‘nın filosunda bulunan Boeing 737 Max 8‘leri yere indirme kararı alındı. Uçuşa çıkan uçakların da seferlerini yarıda keserek kalkış limanlarına geri döndüğü görüldü.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi bir açıklamada bulunarak, “737 Max uçaklarında uçuş sırasında ortaya çıkan emniyeti etkileyecek belirsizlik durumu netleşene kadar; uçaklarımız 13 Mart itibariyle ticari seferlerden çekilmiştir” dedi. Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, “Boeing 737 Max 8 ve/veya Boeing 737 MAX 9 tipi hava araçlarının uçuşları, uçuş emniyetini teminen tedbir amaçlı olarak ikinci bir karara kadar durdurulmuştur” denildi.

Güncelleme: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 13 Mart öğle saatlerinde yapılan açıklamada, Boeing 737-8 MAX ve Boeing 737-9 MAX tipi uçakların Türk Hava Sahasındaki uçuşlarının durdurulduğu belirtildi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından uçuş emniyetini teminen Boeing 737-8 MAX ve Boeing 737-9 MAX tipi uçakların Türk Hava Sahasındaki uçuşları durdurulmuştur. Ancak söz konusu hava araçlarının ülkemiz içinde, ülkemize veya ülkemizden yapılacak olan yolcusuz intikal uçuşları hariç tutulmuştur” denildi.

Hava trafiği ile ilgili anlık bilgiler veren flightradar uygulaması, THY filosunda bulunan İstanbul’dan kalkış yapan Boeing 737 Max 8’lerin Atatürk Havalimanı’na geri döndüğü bilgisini fotoğraf eşliğinde paylaştı.

Cumhuriyet’in paylaştığı radar verilerine göre İstanbul’dan Londra’nın Gatwick Havalimanı’na ve Birmingham’a, Nouakchott’a, İstanbul’dan havalanan Boeing 737 Max 8’ler havadan geri döndü.

Yasaklayan yasaklayana

Etiyopya’nın Addis Ababa kentinden Pazar günü 149 yolcu ve 8 mürettebatı ile Kenya‘nın Nairobi kentine uçuş yaptığı sırada düşen Boeing 737 Max 8 tipi uçaktan kurtulan olmadı. 2017 yılında ilk uçuşuna çıkan modelin adı 29 Ekim 2018’de büyük bir kazaya daha karışmıştı. Endonezya Lion Havayolları’na ait Boeing 737 Max 8 tipi uçak, Jakarta-Pangkalpinang seferini yaparken denize düştü. Kazada 181 yolcu ve 8 mürettebat yaşamını yitirdi.

Aynı modelin başına gelen kazalar yüzünden başta Etiyopya Havayolları olmak üzere pek çok şirket ve sivil havacılık otoritesi, bu uçakları seferden çekme kararı aldı. Etiyopya’dan bir gün sonra Çin, Endonezya ve Cayman Adaları, daha sonra Singapur, Avustralya, Fransa, Almanya, İngiltere ve Türkiye, son olarak da Avrupa Birliği sivil havacılık otoriteleri ve Hindistan Boeing 737 Max 8’leri uçurmama kararı alan ülkeler oldu.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz