ABD hükümetinin ülkeye Orta Doğu’dan yapılan doğrudan uçuşlara uyguladığı laptop yasağı Etihad Havayolları’ndan sonra bugün de Türk Hava Yolları ve Emirates için kaldırıldı. Karar iki şirketin bu uçuşlar için üs olarak kullandığı İstanbul Atatürk ve Dubai havalimanlarında ABD’ye uçuş kontuarlarında ek güvenlik önlemleri alması ve ABD hükümetinin bunları onaylaması ertesinde gerçekleşti.

Yeni güvenlik rejimine göre ABD uçuşlarındaki bütün elektronik cihazlara Patlayıcı İz Dedektörü (ETD) kontrolü yapılacak. Yaklaşık 100 gün süren uygulama sırasında yolcuların yasak kapsamına giren cihazlarını özel kutu ve paketlerde alarak inişte teslim etme gibi yöntemler uygulayan şirketler yasağın kalkması ile birlikte büyük bir maliyetten de kurtulmuş olacak.

Washington terörizm riski nedeniyle laptop ve büyük elektronik cihazların ABD’ye Orta Doğu’dan yapılan doğrudan seferlerde uçak kabinine alınmasını yasaklamıştı. Bunun üzerine Türk Hava Yolları, Emirates, Etihad gibi bölgenin büyük havayolu şirketleri müşterilerine farklı çözümler sunma yoluna gitti.

Son durumda Etihad’in Abu Dhabi, Türk Hava Yolları‘nın İstanbul Atatürk ve Emirates’in Dubai Uluslararası Havalimanı’ndan ABD’ye yönelik tüm direkt uçuşlarına binen yolcular yanlarında kabine dizüstü bilgisayar sokabilecekler.

İlginizi çekebilir:

Türk Hava Yolları’ndan ABD ve İngiltere uçuşlarında Business Class yolcularına laptop desteği

En güvenli ulaşım yolu 2016’da da değişmedi: Uçmak!

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz