Türk pasaportu üç basamak geriledi, Japonya yine birinci

güçlü pasaportlar Japon Türk pasaportu

Ulusal pasaportları diğer ülkelere giriş serbestisine göre derecelendiren Henley Passport Index‘in 2020 ilk çeyrek sıralamasının zirvesinde son iki yılda olduğu gibi yine Japonya pasaportu yer aldı. Japonya vatandaşları son çeyrek itibarıyla 191 ülkeye vizesiz seyahat edebilirken, 111 ülkeye vizesiz veya kapıda vizeyle giriş imkanı veren Türk pasaportu, 199 ulusal pasaport içinde 95’inci, eşit puanlar hesaba katıldığında da 107 basamak içinde 52’nci sırada yer aldı.

Türk pasaportu eş puanların aynı sıra numarasıyla işlendiği gruplamadaysa 107 basamak içinde 52’ncilikten 55’inciliğe geriledi. Lider Japonya‘nın pasaportu bu yıl vizesiz ülke sayısını bir adet artırarak 2019 son çeyrekteki zirve ortağı Singapur‘u ikinciliğe itti. Almanya ve Güney Kore listede ikinci, Finlandiya ve İtalya dördüncü, Danimarka, Lüksemburg ve İspanya beşinci basamakta yer aldılar. Listede son sırada, 26 ülkeye vizesiz girebilen Afganistan pasaportu var. Onun üstündeyse 28 ülkeyle Irak ve 29 ülkeyle Suriye bulunuyor.
IATA (International Air Transport Association) verilerine dayanarak hazırlanan listede Türkiye pasaportu, Rusya Federasyonu, Mikronezya, Bosna Hersek, Gürcistan ve Arnavutluk ulusal pasaportlarının gerisinde, Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan, Çin, Tayland ve Filipinler pasaportlarının da önünde yer aldı.

Pasaportları vizesiz giriş gücüne gör derecelendiren Henley Pasaport Endeksi’nin 2020 Q1 (ilk çeyrek) sıralamasına göre ilk 20, visesiz girebildiği ülke sayısıyla birlikte, şöyle oluştu:

Raporun tamamını şu adreste bulabilirsiniz. İlgili basın bülteni de burada.

1 yorum

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz