Bahar geldi, kimileri tatil rezervasyonlarını önceden yapsa da Türkiye tatil planlarını çoğunlukla son aylarda yaptığı için yeni tatillerin en yoğun planlandığı günlerdeyiz. Peki, bütçe yaparken hangi otel için gecelik ne kadar ödemek gerektiği nasıl hesaplanır? Bu soruya Hotels.com tarafından hazırlanan ve bölgeye göre en ucuz oteller sıralaması yapan Hotel Price net bir yanıt veriyor.

Yerli turistlerin en çok ziyaret ettiği yerli ve yabancı tatil merkezlerini listeleyen endeks, 2015 yılında bu tatil merkezlerindeki otellerde konaklamak için ne kadar ödeme yapıldığını açıklıyor ve bu yıla ışık tutuyor. Karar verme sürecini kolaylaştırmak amacıyla, otellerin sahip olduğu yıldız sayısına göre geceleme fiyatlarını da karşılaştıran endekse göz atmak yeterli.

Yurt içinde lüks oteller büyük şehirlerde daha hesaplı

Yıldız sayısına göre otel fiyatları değerlendirildiğinde, Türk gezginlerin beş yıldızlı konaklamalar için en düşük gecelik fiyatları 255 TL’yle Ankara ve İzmir’de ödedikleri ortaya çıkıyor. Bu iki büyük şehri, 289 TL’yle Bursa ve 299 TL’yle İstanbul takip ediyor. Tatil cenneti Antalya da, 314 TL’lik ortalama fiyatla hesaplı seçenekler arasında yer alıyor.

4 yıldızlı otellerde en uygun fiyat İzmir’de

4 yıldızlı otellerdeki konaklamalar incelendiğindeyse, en başta 189 TL’lik konaklama ortalamasıyla İzmir var. Yerli turistler geçen yıl bu tesislere gecelik olarak Ankara’da 190, İstanbul’da ise 206 TL ödediler. Uygun fiyatlı tatil merkezleri arasına giren diğer iki şehir ise 218 TL’yle Bursa ve 293 TL’yle Antalya oldu.

3 yıldızda en ucuz oteller Ankara’da

Işlevselliğe lüksten daha fazla önem verenler, Türkiye genelinde 3 yıldızlı otelleri tercih etti. Bu kategoride en bütçe dostu şehir 128 TL’lik ortalama fiyatla Ankara oldu. Başkenti 138 TL’yle İzmir, 141 TL’yle Antalya takip etti. Alanya (141 TL) ve İstanbul (157 TL) da hesaplı üç yıldızlı konaklama sunan tatil noktaları arasında yer aldı.

Moskova

Yurt dışında 5 yıldızda en uygun fiyat Yunanistan’da

Geçtiğimiz yıl yurt dışına seyahat eden Türkiye’den tatilciler Yunanistan’ın başkenti Atina’da gecelik ortalama 449 TL’ye konakladılar. Atina’yı 479 TL’yle Bangkok ve 485 TL’yle Berlin takip eti. Beş yıldızlı otellerin en hesaplı olduğu diğer iki şehir ise Rusya’dan çıktı: 498 TL’yle Moskova ve 582 TL’yle St. Petersburg.

Asya ve Avrupa 4 yıldızda yarıştı

4 yıldızlı otellerde yapılan konaklamalar incelendiğinde, Tayland en hesaplı seçenek oldu. Türkiye’den tatilciler, 2015’te Pattaya’da 184, Bangkok’ta da 229 TL’lik ortalama fiyatla bir gece konaklayabildiler. Tayland’ı Macaristan’ın başkenti Budapeşte (229 TL), Çek Cumhuriyeti’nden Prag (240 TL) ve Rusya’dan St. Petersburg (251 TL) takip etti. Listeye giren diğer hesaplı şehirlerse, 255 TL’yle yine Atina ve 271 TL’yle Moskova oldu.

Tayland 3 yıldızlı otellerde de avantajlı

Üç yıldızlı en ucuz oteller incelendiğinde, yine Tayland en bütçe dostu ülke olarak öne çıktı. Bu ülkedeki Pattaya, Phuket ve Bangkok’u ziyaret eden Türkler, sırasıyla 107, 120 ve 131 TL ödeyerek üç yıldızlı bir otelde konaklayabildi. Bu şehirleri 161 TL’yle Budapeşte ve 168 TL’yle Moskova izledi. Prag ve ABD’nin eğlence cenneti Las Vegas ise sırasıyla 185 ve 216 TL’lik gecelik fiyatla misafirlerini ağırladı.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz