Avrupa Birliği, her 15 günde bir yenilenen güvenli ülkeler listesinde Türkiye’ye yine yer vermedi. Türkiye hala “zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken ülkeler” listesinde yer alıyor. Tatil ya da aile ziyaretlerini “zorunlu seyahat” kapsamında düşünmeyen AB sağlık ve dış ilişkiler yetkilileri bu nedenlerle Türkiye’ye gidilmemesi uyarısında bulunuyor.

Başta Hollanda olmak üzere birçok Avrupa ülkesi, Türkiye’den gelenlere 14 günlük zorunlu karantina uyguluyor. BBC Türkçe‘nin bildirdiğine göre AB tarafından 1 Temmuz’da açıklanan güvenli ülkeler listesinde, vaka sayılarının yüksek olduğu gerekçesiyle Türkiye yer almamıştı. Koronavirüs vaka sayısı 100 bin kişide 16 ve aşağısı olan ülkeleri güvenli sayan AB, Türkiye’de bu rakamın 23,5 olduğunu bildirmişti.
Vaka sayılarının azalması durumunda 15 Temmuz’da yapılacak güncellemede Türkiye’nin güvenli ülkeler arasına alınabileceğini açıklayan AB yetkilileri, son yapılan değerlendirmelerde Türkiye’de koronavirüs vakalarının hala 100 bin kişi başına 20 civarında olduğunu açıkladı. Bu nedenle de Türkiye, zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken ülkeler arasında yer aldı.

Türkiye gibi turuncu listede yer alan ülkelere seyahat edenler, dönüşlerinde 14 günlük zorunlu karantina uygulamasına tabi tutulacak. Avrupa’daki sigorta şirketleri de zorunlu haller dışında gidilmemesi istenen ülkeleri güvence kapsamından çıkardı.
AB içinde de problem var

AB, 1 Temmuz’da güvenli ülke ilan ettiği Sırbistan ve Karadağ‘ı da, son dönemde Covid-19 (koronavirüs) vakası sayılarındaki artış nedeniyle yeniden turuncu listeye aldı. AB üyesi Bulgaristan da, vaka sayılarının hızla arttığı gerekçesiyle Avusturya ve Hollanda tarafından turuncu listeye alındı.

Kara yoluyla anavatanlarına giden Avrupa’daki Türkiye kökenli göçmenlerin yolu üzerinde bulunan Bulgaristan ve Sırbistan’ın karantina kapsamına alınmasının, dönüş yolunda sıkıntı yaratabileceği belirtiliyor.
Avusturya hükumeti, Bulgaristan, Romanya ve Moldova‘dan gelenlere zorunlu karantina uygulayacak. Bu ülkelerden transit geçiş yapanlar ise, son 48 saat içinde yaptırdıkların testin sonuçlarının negatif olduğunu gösteren raporu Avusturya makamlarına iletmeleri durumunda karantinadan muaf tutulacaklar.

Ancak, Türkiye’de test yaptırıp yola çıkan kişilerin, gümrük kapılarındaki yığılma ve yol boyunca yaşanacak olası aksaklıklar nedeniyle 48 saatlik süreyi aşabilecekleri, bu durumda da, 14 gün zorunlu karantinaya tabi tutulacakları belirtiliyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz