Türkiye’de otel ve uçak için arama motorlarında araştırma ve online rezervasyon kullanımı hızla artıyor. Google Türkiye’nin TNS Danışmanlık ile gerçekleştirdiği “Yeni Nesil Seyahat Alışkanlıkları 2016” raporuna göre otel rezervasyonu yapacakların yüzde 95’i, uçak bileti alacakların ise yüzde 96’i online araştırma yapıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 68’i uçak biletini online olarak satın alırken, online otel rezervasyonu yapanların oranı yüzde 45.

Uçak bileti almak isteyenlerin yüzde 96’si online araştırma yaparken bu kişilerin yüzde 83’si araştırma için mobil cihazlarını (akıllı telefon veya tablet) kullanıyor. Ocak 2016’ya ait bu rakam, 2013 yılının aynı ayındaki rakamlara göre yüzde 684’lik bir büyüme anlamına geliyor.

Araştırma yapmak için yüzde 91 oranında arama motorlarından yararlanılıyor. Onları yüzde 63 ile videolar ve yüzde 51 ile fiyat karşılaştırma siteleri takip ediyor. Araştırmaya katılanların yüzde 68’i biletini online rezervasyon ile satın alırken bu kişilerin yüzde 28’si söz konusu işlemi mobil cihazıyla  gerçekleştiriyor. Yüzde 32’lik kesimse satın almayı internet dışında gerçekleştiriyor.

Tatile yalnız çıkmayı tercih etmiyoruz

Ocak 2013 – Ocak 2016 arasındaki 3 yıllık dönemde konaklama/otel için mobil cihazlarla yapılan araştırmaların hacminde yüzde 713’lük bir artış görülüyor. Tatil amaçlı konaklamalarda araştırmaya katılanların yüzde 95’i online olarak araştırma yapıyor ve bu araştırmanın yüzde 85’ini mobil cihazları aracılığı ile gerçekleştiriyorlar. Katılımcıların yüzde 85’i offline olarak da araştırma yaptığını kaydediyor.

Katılımcıların yüzde 45’i online rezervasyon yaparken bu rakamın yüzde 20’sini mobil cihazla ile gerçekleştiriliyor. yüzde 55’lik kesim ise rezervasyonunu offline olarak gerçekleştiriyor. Online konaklama satın almalarının yüzde 79’u yurtiçi, yüzde 14’ü Avrupa, yüzde 7’si ise diğer destinasyonlar için gerçekleştiriliyor.

Google DestinationsAraştırmaya göre tatil amaçlı konaklama rezervasyonları yüzde 88 oranında iki ve daha fazla kişi için yapılıyor. Tek kişi için otel rezervasyonu yapanların oranı sadece 12’de kalıyor.

Araştırma, tatilcilerin oteller konusunda havayolunda olduğu kadar marka sadakati olmadığını da ortaya koyuyor. Araştırmaya katılanların sadece yüzde 33’ü her zaman aynı markayı tercih ettiğini söylüyor.

Paket tatilde online rezervasyon daha yaygın

Ocak 2016 arasındaki 3 yıllık dönemde paket tatil için mobil cihazlarla yapılan araştırmaların hacminde yüzde 564’lük bir artış yaşanmış. Paket tatiller için ankete katılanların yüzde 94’ü online araştırma yapıyor. Paket tatiller yüzde 49 oranında online kanallardan satın alınıyor. Söz konusu satın almaların yüzde 19’u mobil üzerinden gerçekleştiriliyor. yüzde 51’lik kesim ise paket tatilini interneti kullanmadan satın alıyor.

Paket tatil satın alanların yüzde 89’u arama motorlarını kullanırken, yüzde 72’isi online videoları izliyor, sosyal medyadan yararlananların oranı ise yüzde 55.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz