Türkiye’den İngiltere’ye gidecekler karantina uygulamasından muaf

oxford popüler filmlere ev sahipliği karantina

İngiltere, koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan önlemler kapsamında yurt dışından ülkeye geleceklere uygulanacak 14 günlük karantina uygulamasından Türkiye’nin de aralarında olduğu 50’den fazla ülkeyi “düşük risk” sebebiyle muaf tuttu. Muafiyet listesinde ABD, Meksika ve Brezilya gibi Kovid-19 salgınının artarak devam ettiği ülkelere yer verilmedi.

İngiltere hükümeti tarafından alınan karara göre, yayınlanan listede 59 ülke yer alıyor. Söz konusu 59 ülke vatandaşları, İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra 14 günlük karantina uygulamasına bağlı olmak zorunda kalmayacak. Bu ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. Avrupa ülkelerinden Portekiz ve İsveç ile ABD ve Çin listede değil. Bu ülkelerden gelenlere 14 gün karantina uygulaması devam edecek.

Hükümetin resmi sitesinde yayımlanan genelgeye göre 10 Temmuz tarihinden itibaren İngiltere’ye ilan edilen seyahat koridorları listesindeki ülkeler ya da bölgelerden gelen yolculara “son 14 gün içinde bu liste dışındaki bir ülkeye gitmemiş olmak koşuluyla” karantina uygulanmayacak.
Bu muafiyetler Birleşik Krallık içinde sadece İngiltere için geçerli olacak. İskoçya ve Galler özerk yönetimleri henüz seyahat sınırlamaları konusunda nasıl bir politika izleyeceklerine karar vermediler ve merkezi hükümetin izlediği çizgiyi eleştirdiler. Kuzey İrlanda’ysa İrlanda Cumhuriyeti ve Birleşik Krallık dışındaki yerlerden gelenlere karantina uygulamasını sürdürecek.

İngiltere‘nin ülkeye girişte 14 günlük koronavirüs karantinasından muaf tuttuğu ülkeler şöyle:

Almanya, Andorra, Antigua ve Barbuda, Aruba, Avustralya, Avusturya, Bahamalar, Barbados, Belçika, Bonaire, Sint Eustatius ve Saba, Çekya, Curaçao, Danimarka, Dominika, Faroe Adaları, Fiji, Finlandiya, Fransa, Fransız Polinezyası, Grenada, Grönland, Guadeloupe, Güney Kore, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, İspanya, İsviçre, İtalya, İzlanda, Jamaica, Japonya, Kıbrıs, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makao, Malta, Mauritius, Monako, Norveç, Polonya, Réunion, San Marino, Seyşeller, Sırbistan, St Barthélemy, St Kitts ve Nevis, St Lucia St Pierre ve Miquelon, Tayvan, Trinidad ve Tobago, Türkiye, Vatikan, Vietnam, Yeni Kaledonya, Yeni Zelanda, Yunanistan.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz