Son bir yılda yaşanan patlamalar ve terör saldırıları ile bazı tur operatörleri ülkeden çekildi, bu yaz rezervasyonlarda gözle görülür bir düşüş yaşandı. Bunun üzerine İngiliz The Guardian gazetesi uzman görüşüne başvurup Türkiye’de tatil yapmayı düşünen turistler ve diğer ziyaretçiler için tavsiye istedi.

Daha birkaç yıl önce turistler birbirlerine daha az turist olduğu için bahar aylarını öneriyordu fakat bu yıl Türkiye’de tatil yapmayı tercih eden turistlerin kalabalık gibi bir derdi yok. Son 12 ayda yaşanan ve birçok turistin de aralarında bulunduğu birçok kişinin ölümüne neden olan terör saldırıları beklendiği gibi turizme darbe vurdu. Sadece Şubat ayında önceki yıla oranla yüzde 10 daha az turist geldi.

tren-adana-kopruYaz tablosu çok daha karanlık. Seyahat acentası Tui’nin verilerine göre yaz rezervasyonlarında yüzde 40, Gfk’in verilerine göre yüzde 32 düşüş var. Yolcu gemileri Türkiye’yi rotadan çıkarıyor, tur şirketleri Türkiye’ye ayırdığı kapasiteyi düşürüyor, hatta bazıları, Mark Warner gibi Türkiye pazarından tamamen çıkıyor. Türkiye’de tatil hızla tercih listelerinden çıkarılıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin güneydoğusuna gitmemeyi tavsiye ediyor ancak ülkenin kalan kısmı için sadece tedbirli olmayı öneriyor. Konuyla ilgili olarak gazetenin görüşünü aldığı dünya çapındaki şiddet olaylarını ve riskleri takip eden Risk Advisory Group’tan Henry Wilkinson, “İnsanlara Türkiye’den uzak durmalarını söyleyemem ancak bir tehdit var ve bunu dikkate almalarını öneririm” dedi. Şirketin analizlerine göre Türkiye’de son 1 yılda 258 terör saldırısı gerçekleşti ve bu saldırılar yoğun olarak PKK’nın aktif olduğu Güneydoğu Anadolu’da yaşandı ancak bölgede turistlere yönelik bir saldırı gerçekleşmedi.

Türkiye’ye hala İngiltere vatandaşı tarafından yılda 2,5 milyon ziyaret gerçekleştiriliyor. Wilkinson, özellikle Ankara ve İstanbul’daki saldırıların turistlerin de bulunduğu kalabalık alanlarda gerçekleştiğini söylerken yabancı politikacıların, askerlerin ya da güvenlik kuvvetlerinin buralarda çok daha dikkatli olmaları gerektiğinin altını çiziyor. Görünen o ki Türkiye’de tatil konusunda risk algısı öncesine kıyasla çok daha yüksek ancak henüz genel bir kararsızlık da mevcut.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz