Başlıktaki sorunun yanıtını aşağı yukarı tahmin ediyorsunuzdur ama yine de güncel rakamları paylaşarak durumu kayda geçirelim isteriz. Seyahat rezervasyon sitesi momondo‘nun araştırmasına göre eşiyle seyahat etmeyi en çok seven ikinci ülkeyiz. En çok kiminle seyahat etmek istemediğimiz konusunda da şaşırmıyoruz.

2016 yılında yapılan ve 20 ülkeden 29 bin katılımcının yanıt verdiği araştırmaya Türkiye’den de 1000’in üzerinde kişi katılmış.Avrupa’da eşinin ya da sevgilisinin kendinden başka biriyle seyahat etmesine en çok karşı çıkanların Türkler olduğunu da ortaya çıkaran araştırmanın diğer dikkat çekici sonuçları şöyle:

İlk tercih eş veya sevgiliyle seyahat

Verilen yanıtlara göre, Türkiye’den momondo’nun en çok kiminle seyahat etmeyi tercih ettikleri sorusunu yanıtlayanların yüzde 77’sinin ilk tercihi, eşle veya sevgiliyle seyahat etmek. Bu oran, Akdeniz Bölgesi’nde yüzde 82’ye çıkarken, oranın en düşük olduğu bölge yüzde 68’le Güneydoğu Anadolu. Diğer yandan bu sonuçlara göre Türkiye, dünya genelinde Çin’in (yüzde 80) ardından eş ya da sevgiliyle seyahatin en çok tercih edildiği ikinci ülke.

İkinci sırada ise yüzde 56’yla arkadaşlar yer alıyor. Arkadaşlarla seyahat etmeyi en çok sevenler, yüzde 70’lik oranla 18-22 yaş grubundakiler, en az sevenlerse yüzde 27’yle 56-65 yaş arasındaki turistler. Coğrafi bölgeler arasında önemli bir farklılık bulunmuyor.

Ebeveynle seyahatten vazgeçmiyoruz

deniz_tatil_eglence_aktiviteÜçüncü sırada, yüzde 53’le çocuklarla seyahati tercih edenler bulunuyor. Oranın en yüksek olduğu yaş grubu, yüzde 70’le 36-65 yaş arasındakilerken, en yüksek olduğu bölge ise yüzde 55’le Akdeniz Bölgesi. Ebeveynlerle seyahati tercih edenlerse yüzde 33’le dördüncü sırada. Sonuçlara göre Ege Bölgesi, ebeveynlerle seyahati en çok seven bölge konumunda. Dünya genelinde ise Türkiye, yüzde 37’lik oranlarla birinciliği Çin ve Brezilya’nın ardından ebeveynlerle seyahati tercih etme konusunda ikinci sırada yer alıyor.

Kardeş, hala, amca, dayı gibi diğer aile üyeleri, yüzde 18’le beşinci sırada. Diğer aile üyeleriyle seyahati en az Karadenizliler, en çok ise İç Anadolulular tercih ediyor. Altıncı sırada yüzde 16’yla tur vb. toplu seyahat edilen durumlarda edinilen arkadaşlarla yer alıyor.

Eşin ebeveynleriyle seyahati tercih eden yok gibi

En az tercih edilen seçeneklerler arasındaysa, her biri yüzde 4’er oy alan iki seçenek yer alıyor. Yalnız başına seyahat etmek ve kayınpederle ya da kaynanayla seyahat etmek. Yalnız başına seyahate çıkmayı, yüzde 9’ar oyla en çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri tercih ederken, yüzde 3’er oyla en az İç Anadolu ve Akdenizliler seviyor.

Kayınpeder ya da kaynanayla seyahat konusunda ise oranlar pek oynamıyor; özetle Türkiye’nin tamamı bu tür bir tatilden hoşlanmıyor. Dünya genelinde de durum pek farklı değil!

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz