Kaliforniya‘daki terör saldırısında 14 kişinin ölmesinin ardından ABD vize prosedürünü sıkılaştırmıştı. Şimdi ise Müslüman ülke vatandaşlarının ABD vizesi almasının zorlaşabileceği konuşuluyor. Yeni tedbirlerle Amerika’ya vizesiz girebilen 38 ülke vatandaşına Irak, Suriye ve Yemen gibi bazı ülkelere seyahat etmiş olması halinde vize alma zorunluluğu getirilmesi de bunun bir işareti olarak görülüyor.

New York Barosu göçmenlik ve ticaret avukatı Cahit Akbulut, Amerika’ya vize alma konusunda yaşanan son gelişmeleri ve alınan yeni önlemleri Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi. Akbulut, şu andaki politik atmosfer ve terörizm olaylarının ardından önlemlerin turistik vizelere, hatta Green Card işlemlerine yansıyabileceğini söyleyerek, “Müslüman ülkelerden gelecek olan vatandaşların birden fazla araştırmaya, çeşitli sorgulamalara tabi tutulması mümkün. Önümüzdeki günlerde Müslüman ülkelerden Amerika’ya giriş daha da zorlaşacak. Tabii ki bir Müslüman ülke olan Türkiye’den Amerika’ya girişler de zorlaşacak” dedi.

11 Eylül saldırılarının sonrasını hatırlatan Akbulut: “İslamofobi yeniden başladı. Müslümanlara yeniden gözaltılar başlayabilir. Gözaltı derken polisin karakola götürmesi değil, Amerika’da yaşayan Müslümanların hayatlarının takibe alınması. Amerika’ya giriş için geçici vizeler var, turistik vizeler var, çalışma vizeleri var onların üstüne de Green Card’a yönelik başvurular var. Bu yüzden gelecek olan kişilerin geçmişleri araştırılıyor. Bundan sonra vize verirken belki ikinci hatta üçüncü bir eleme sistemi getirecekler. Amerika’ya tehdit olmayan kişileri ülkeye almak istiyorlar. Son gelişmeler sonrasında yeni tedbirler ve yeni kısıtlamalar gelebilir. Türkiye, Amerika’ya göre diğer Müslüman ülkelere nazaran daha iyi bir durumda olsa da çoğunluğu Müslüman olması sebebiyle Türkiye’den başvuranların Amerikan vizesi alması zorlaşabilir” diye konuştu.

Türkiye vatandaşları iş için ya da akrabalarını ziyaret için yasal yollardan Irak, İran ve Suriye’ye gidebiliyor. Eğer Akbulut’un öngördüğü gibi bir gelişme yaşanırsa bu kişiler pasaportlarında bu ülkelere ait damga bulunduğu için ABD vizesi alamayabilir.

(fotoğraf: “Statue of Liberty 7”, Elcobbola, Public Domain, Commons)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz