Almanya aynı anda sinagog, kilise ve cami olarak kullanılmak üzere bir dini kompleks inşa ediyor. Üç büyük din için eşit derecede önem ve yer sağlayacak yapı dünyada bir ilk.

Tek tanrılı üç büyük din üyelerine ibadet alanı açacak tek bir dini kompleks yapımı fikri bundan 10 yıl önce Berlin’in Mitte muhitindeki arkeolojik kazılar sırasında ortaya çıktı. 2012’de bu fikri gerçekleştirecek uluslararası bir mimarlık yarışması düzenlendi. Yarışmanın sonucunda aynı anda cami, sinagog ve kilise olarak hizmet verecek projenin mimarı olarak Kuehn Malvezzi mimarlık şirketi seçildi.

Haaretz’in haberine göre, inşasına gelecek yıl Berlin’de başlanacak “House of One” (O’nun Evi) sadece 670 metre kare büyüklüğünde olacak ve aynı bina içinde üç ayrı dine ait üç ayrı ibadet alanı sunacak. Hangi dine ne kadar insanın mensup olduğu gözardı edilecek ve her din eşit metrekarede alan ayrılacak ancak bu alanların planları ve tasarımları dinlere göre farklılık taşıyacak.

Dışarıdan herhangi bir dine ait sembol taşımayacak kompleksin ortasında yer alacak 32 metre yüksekliğindeki kule de ortak kullanım alanı olarak hizmet verecek.

Maliyeti web sitesi üzerinden gelen bağışlarla karşılanan O’nun Evi‘ne bir tuğla eklemenin bedeli 10 euro. Şu ana dek toplanan para ise 1 milyon euro civarında.

berlin-dini-kompleks3berlin-dini-kompleks2berlin-dini-kompleks4berlin-dini-kompleks5berlin-dini-kompleks6

(Fotoğraflar: Kuehn Malvezzi)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz