2016 yılındaki 9 günlük tatilleri şimdiden takvimde kırmızı bir yuvarlak içine almaya başladıysanız, uçak biletini ne zaman almanız ve ne zaman almamanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Daha önce yapılan uçak biletini doğru zamanda almaya odaklı araştırmalar ucuz uçak bileti almak için en iyi günün salı olduğunu ortaya koymuştu. Bunun nedeni ise pazartesi günü işbaşı yapan bilet ücretlendirme yetkililerinin, hafta sonu yeterli bilet satılmadığını görmeleri halinde indirime gitmeleri ve bunun da fiyatlara salı günü yansıması olarak açıklanmıştı.

Uçak bileti fiyatlarıyla ilgili yeni bir araştırma, cuma günleri satın alınan biletlerin, pazar günü alınanlara kıyasla ortalama yüzde 13 daha pahalı olduğu ortaya koydu. Dünya çapında yaklaşık 10 milyon uçuşun fiyatlarının incelendiği araştırmada, bilet fiyatlarındaki tutarsızlık, bilet satın alma gününün seyahat amacına göre değişmesine bağlanıyor.

BBC’de yer alan araştırmaya göre, iş amaçlı seyahat edecek olanlar biletlerini genellikle haftalık mesainin bitimine yakın yani cuma günü alıyorlar ancak tatil amaçlı uçacak olanlar indirimli seyahatleri tercih ediyor ve biletlerini genellikle pazar günü satın alıyorlar.

Havayolları Raporlama Kurumu’na (Airlines Reporting Corporation) göre, Avrupa içi uçuşlarda en ucuz biletin uçuştan 140 gün önce, ABD içi uçuşlarda da 57 gün önce bulunabiliyor.

Biletleri fazlasıyla erken almak ise bazen daha pahalıya gelebilir. Zira havayolu şirketleri uluslararası uçuşların bilet fiyatlarını genellikle uçuştan yaklaşık 5-6 ay önce düzenliyor. Araştırmacılar uçuşa 6 aydan fazla bir süre varken alınan biletlerin genellikle daha pahalı olduğunu belirtiyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz