Uçakta ‘bebekli yolcu’ uyarısı büyük ilgi gördü

bebekli yolcu uçak

Japon Havayolları’nın geçen hafta uygulamaya başladığı “bebekli yolcu” uyarısı, yolculardan büyük ilgi gördü. Özellikle uzun uçuşlarda çok sayıda yolcunun şirketin bu uygulamasından yararlandığı ifade edildi.

Japon Havayolları (JAL) tarafından başlatılan sisteme göre, 2 yaşın altında çocuğu olan bir yolcunun rezerve ettiği veya satın aldığı koltuk oturma planında bir bebek sembolüyle işaretleniyor. Böylece diğer yolcular isterlerse başka koltukları seçebiliyorlar.

Elbette JAL bebeklerden uzakta oturunca ağlama veya çığlıkları duymayacakları garantisi veremiyor. Ancak en azından rahatsızlıkları asgariye indirmeyi amaçlıyor. Öte yandan sisteme göre bilet üçüncü taraflar, örneğin acenteler üzerinden alınmışsa ya da uçak son anda değişmişse bu sembol görülmeyebiliyor.

Uygulama yürürlüğe girdiğinde oldukça beğeni toplamıştı. Amerikalı girişimci olduğunu belirten Rahat Ahmed adlı bir yolcu, “13 saatlik yolculuk boyunca ağlamayı ve bağırmayı planlayan bebeklere karşı beni uyardığınız için teşekkürler” diye yazmıştı.

Öte yandan, elbette, uygulamayı ‘hoşgörüsüzlük’ olarak nitelendirenler olsa da tepkiler fazla uzun sürmedi. Zira havayolu şirketinin bebekli yolcu veya ailelere ayrımcılık yapmadığı, ancak bebeğinin sağlığı ve esenliği için yeterli önlemleri almayan sorumsuz ailelerin diğer yolculara vermesi muhtemel rahatsızlığı asgariye indirdiği yorumları ağırlık kazandı. Dünyada pek çok yolcu, benzer önlemleri diğer havayollarından da talep etmeye başladı.

Halen tamamen bebeksiz-çocuksuz sefer düzenleyen havayolu şirketi bulunmuyor, ancak hızla artan talebi değerlendirmek isteyen az sayıda şirket kısmi çözümler sunuyor. Örneğin Malezya Havayolları, Airbus A380 uçakların bazı kabinlerini beraberinde bebek veya çocuk olmayan yolculara ayırmış durumda. Indigo, Air Asia X ve Scoot gibi bazı küçük şirket de uçaklarındaki bazı sıraları bebeksiz bölge olarak belirledi.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz