Uçak tuvaleti muhtemelen çoğu yolcu için pek de de iç açıcı bir yer sayılmaz. Ancak yolculukta mikroplara en az düzeyde maruz kalma gibi bir çabanız varsa, ilk (hatta ikinci ve üçüncü) uzak durmanız gereken yer orası değil! Mikrop yoğunluğu taraması yapıldığında listenin en tepesinde, tam önünüzde duran plastik tabla var!

Yolculuk planlama sitesi Travelmath‘ın raporuna göre, önünüzdeki açılır kapanır tepsi yolcu uçaklarındaki en pis ve mikroplu yer. Beş farklı havalimanında iki büyük havayolu firmasına ait 4 ayrı uçakta yolcuların temasta olduğu hemen her eşya ve madde üzerinde mikrobiyologlarca yapılan testlerde, 1 inç karede (yaklaşık 6.45 santimetrekare) 2,155 CFU (Colony Forming Unit – Koloni Oluşturan Ünite) yoğunluğunda bakteri ölçülen açılır tepsiler listenin birinci sırasında yer alıyor.

Ölçümlere göre uçakta en mikroplu ilk altı yer şöyle:

Açılır tepsi — 2,155 CFU/inçkare

Su içme fıskiyesi — 1,240 CFU/inçkare

Başın üstündeki havalandırma düğmesi — 285 CFU/inçkare

Tuvalet sifon düğmesi — 265 CFU/inçkare

Emniyet kemeri — 230 CFU/inçkare

Tuvalet kapı sürgüsü — 70 CFU/inçkare

Yüksek riske rastlanmadı

Bakterilerin hepsinin mutlaka hastalığa yol açmadığının vurgulandığı Travelmath raporunda, temas ertesinde mikropların ağza taşınması sıklığının hastalık oluşumunda belirleyici olduğu belirtildi. Buna göre açılır tepsiyle temas ertesinde elin veya yiyeceklerin ağza götürülmesi en çok rastlanan maruz kalma durumunu oluşturuyor. Uçak tuvaleti ise bu açıdan en dikkat edilen yer ve dolayısıyla risk de düşük.

Test raporunda ayrıca uçakta ölçülen eşyadaki organizma yoğunluğunun ortalama bir evdeki ortalama organizma oranlarını bile geride bıraktığı yazıldı.

Raporda iç rahatlatıcı bir bilgi de var: Buna göre tespit edilen bakteri grupları arasında E.coli gibi fecal coliform türü tehlikeli bakterilere hiç rastlanamamış.

Rapordan yola çıkarak hazırlanmış infografiğe göz atabilirsiniz:

uçak tuvaleti bakteri virüs

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz