Daha önce dünyanın en hızlı Wi-Fi’ına sahip havalimanlarını açıklamıştık ancak internet ve sosyal medya bağımlıları için bundan daha da önemli bir konu var: Uçak seyahati sırasında internette dilediğince sörf yapabilecek, video izleyebilecek, müzik dinleyebilecek hızda bir Wi-Fi bağlantısına, yani uçakta internet servisine sahip olmak.

Uçak kalkarken telefonlar kapanıyor ve 3G bağlantı kesiliyor ancak Wi-Fi bağlantılı uçaklar sayesinde yolcular yerden 10 bin metre yüksekte bile kapalı devre yayındaki film ve müziklere mahkum kalmıyor. Route Happy’nin verilerine göre ABD’de gökyüzünde Wi-Fi internet bulma şansı yüzde 78, bu oran dünya çapında daha aşağıda olsa da neredeyse her üç uçaktan birinde Wi-Fi bağlantı opsiyonu bulunuyor.

Sık seyahat edenlerin kafasındaki soruysa, özellikle çok uzun süren uçuşlarda, hangi rotanın en iyi Wi-Fi sinyaline sahip olduğu. Bu sorunun cevabı, DubaiNew York hattı. Çünkü bu rotada uçan bütün havayollarında Wi-Fi var. Bu hizmeti en iyi sunanlarıysa Lufthansa, Emirates ve United.

ABD havayolu şirketleri önde

Dünyanın en yoğun havayolu rotalarından Los AngelesTokyo ve LondraSingapur hatlarında Wi-Fi bulma şansı yüzde 50, New York-Londra’da yüzde 33. Hong Kong’dan Londra’ya uçmayı planlayanlar için en uygun seçenekse yanına kitap ya da bolca dergi almak çünkü bu hatta Wi-Fi bulma şansı sadece yüzde 13.

Wi-Fi servisi konusunda dünyada şu an lider Amerikalı havayolları. American, Delta ve United dünya çapında en fazla Wi-Fi’lı uçuş sağlayan şirketler. Bunlar arasında Delta dünyanın en fazla kablosuz ağ desteğine sahip filosuna sahip.

(fotoğraf: https://www.united.com)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz