Uçak yolculuğu sırasında dergi karıştırma, kitap okuma, müzik dinleme ya da bir şeyler izleme gibi aktivitelerin yerine sadece iyi bir uyku uyumak isteyenler bu önerilere kulak vermeli. Küçük, rahatsız koltuklar, rahatsız edici uyarılar ve gürültücü yolcular bunu imkansız kılıyor gibi gözükse de uçakta uyumak ve son derece dinç bir şekilde kalkmak için birçok yol var. İşte hayat kurtaran tavsiyeler:

1- Cam kenarında bilet ayırtın

İçecek servislerinin yapıldığı arabaların veya lavaboyu kullanmak için yanınızdan geçen yolcuların uykunuzu bölme olasılığı daha az, üstelik kafanızı yaslayacak bir yer var. Önünüzde daha geniş bir alana ihtiyaç duyuyorsanız acil çıkış bölgesindeki koltukları tercih edebilirsiniz.

2- Kendinizi evinizde hissetmeye çalışın

Eğer normalde yatağın sağ tarafında yatıyorsanız, uçağın sağ kısmında bir koltuktan yer ayırtın.

3- Gerekli uyku ekipmanını yanınızda getirin

Özellikle ekonomi sınıfındaysanız, boyun yastığı rahat bir uyku için gerekli. Ek olarak, uyku maskesi, kulaklık, sıcak çoraplar, battaniye veya büyük bir şal işinizi görecektir.

4- İçki içmeyin

Bir kadeh şarap çok cazibeli görünebilir ve böylece sızacağınızı düşündürebilir. Ancak aslında kaliteli bir uyku çekmenizi engeller ve su kaybına neden olur. Aynısı kafein için de geçerli. Bunlar yerine, su veya bitki çayı içmeyi deneyin. Çok ağır bir öğün yemekten de kaçının.

5- Ekranlardan uzak durun

Uçakta televizyon izlemek vakit geçirmek için ideal bir eylem, ama ekrandaki ışık beyninizi uyanık tutar. Mavi ışık, epifiz adı verilen nohut büyüklüğündeki bezin melatonin hormonu (uykunuzu getiren bir hormon) salgılamasına engel olur. Aynısı telefonda veya tablette oyun oynamak için de geçerli. Bunları kullanmayıp, rahatlatıcı bir müzik dinlemek daha mantıklı.
6 -Rahat giysiler giyin

Uzun bir uçuşa çıkacaksanız bol, rahat giysiler giyin. Bu sizi psikolojik olarak da uykuya hazırlayacak.

7- Çikolata yerine muz yiyin

Uçakta uyumak için muz, yulaf, vişne gibi melatonin içeren gıdalar tüketin. Çikolata gibi sizi uyanık tutacak yiyeceklerden uzak durun.

8- Kendinizi gideceğiniz yerin zaman dilimine göre ayarlayın

Zaman farkının çok olduğu bir destinasyona uçacaksanız, yolculuğunuzdan birkaç gün önce, yavaş yavaş kendinizi yeni zaman dilimine göre ayarlamaya başlayın. Yatış-kalkış saatlerinizi buna göre belirleyin. Uçakta uyumak böylece daha tabi bir hal alacaktır.

9- Zihninizi dinlendirin

Herhangi bir yerde uyumanın en basit yolu doğru nefes alıp vermektir. Kendinizi nefesinizin doğal akışına bırakın. Etrafınızdaki her şeyden kendinizi soyutlayın. Rahatlatıcı müzikler dinleyin veya gitmek istediğiniz herhangi bir yer hakkında hayal kurun. Bunları yaptıkça, stres seviyeniz azalacak ve daha rahat uykuya dalacaksınız.

10- Meditasyon yapın

Nefes tekniklerinden sonraki adım olarak meditasyonu düşünebiliniz. Nefesinize odaklanın, zihninizin rahatladığını hayal edin, kaslarınızı serbest bırakın. Ta ki uyuyana dek bunları tekrar edin.
11- Esneme hareketleri yapın

Uyumadan 10-15 dakika önce yapacağınız esneme hareketleri kaslarınızı gevşetip uyumanızı kolaylaştıracak.

12- En iyi pozisyonu bulun

Oturarak uyumak sırt ağrısına sebep olabileceği için koltuğunuzu olabildiğince geriye itin. En rahat pozisyonu bulduğunuzda vücudunuz da kendini uyumaya programlayacak.

13- El bagajınızı hafif tutun

Yanınızda taşıdığınız ağırlığı minimuma indirin. Eğer iki tane çantanız varsa, birini altınıza koyacaksınız ve bu da alanınızı kısıtlayacak. O yüzden sadece bir çanta alıp onu kabin bagajına bırakın.

14- Rahatlatıcı koku sıkın

Alerjiniz yoksa, battaniyenize veya yastığınıza biraz lavanta spreyi sıkmanız hem uyumanızı kolaylaştıracak, hem de uyumanıza engel olan etraftaki yemek kokularını bastıracak.

15- Uykunuzu bölecek uyarılara fırsat vermeyin

Kemerinizi battaniyenizin üzerinden bağlayın ki, türbülans sırasında bir uçuş görevlisi sizi uyandırmasın. Göz maskesi ve kulaklıklar da sizinle konuşmayı deneyecek komşu yolcuları caydırmak için yeterli olacak.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz